Scotch® Long Lasting Storage Pkg Tape with dispenser 3650-RD-12GC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), Refillable Dispenser
Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape is suitable for sealing boxes for storage. It features a long-lasting adhesive that works in hot or cold temperatures.
Special Price
$6.22
Regular Price
$7.32
| UPC | 00051131799110 |
|---|---|
| 3M ID | 7100234261 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For the memories you want to keep for a long time and for documents that must be kept safe and sound—put Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape on the job to seal boxes in storage. Designed for lasting protection, this tape creates a durable seal with its long lasting adhesive. This tough tape is clear to the core, UV resistant, and stays sealed even in extreme temperatures 25° to 160°F. Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape: Withstands extreme conditions and stands guard for lasting protection.
- Strong, secure, solvent-free acrylic adhesive
- Designed for lasting protection
- Stays sealed in weather extremes (-25 degrees F to 160 degrees F)
- UV-resistant adhesive
- Clear to the core
- Resists slivering, splitting and tearing
| 3M ID | 7100234261 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 198.219 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.621 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.668 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.096 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 61.991946818539304 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4369980914802425 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4099980782304605 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.2 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1015.866 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 185.972 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.621 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.668 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.096 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 140.2695443186162 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.724999540887339 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.4599884693827634 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.124803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2298.606 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1115.832 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.097 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 781.5323110961183 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.929998337494081 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.919976938765527 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12807.02 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2689.802 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2231.664 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.017 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.735 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88240.33396098288 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 619.9994060746657 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 472.3183505048817 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.98425196850393 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.446 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 214.24 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.168 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


