Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape 3650S-LR3-4GC, 1.88 in 38.2 yd (48 mm x 35 m)
Special Price
$11.04
Regular Price
$12.98
| UPC | 00051131914261 |
|---|---|
| 3M ID | 7100326503 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For the memories you want to keep for a long time and for documents that must be kept safe and sound—put Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape on the job to seal boxes in storage. Designed for lasting protection, this tape creates a durable seal with its long lasting adhesive. This tough tape is clear to the core, UV resistant, and stays sealed even in extreme temperatures 25° to 160°F. Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape: Withstands extreme conditions and stands guard for lasting protection. Try other Scotch ® Brand Tapes for all your moving needs.
- Strong, secure, solvent-free acrylic adhesive
- Designed for lasting protection
- Stays sealed in weather extremes (-25 degrees F to 160 degrees F)
- UV-resistant adhesive
- Clear to the core
- Resists slivering, splitting and tearing
- Try other Scotch ® Brand Tapes for all your moving needs
- Made locally, with globally sourced materials
- Guaranteed to Stay Sealed (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
| 3M ID | 7100326503 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 353.802 G |
| Base - Metric Height Dimension | 14.325 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.033 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.033 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Unit of Use - Billing Unit | PAK |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2580003715670967 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2580003715670967 lbs |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 117.027 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.333333333 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 87.9944082722811 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7799998928553405 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7739989100786682 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.639763779527559 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.95 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.95 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1441.97 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 351.08 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 14.325 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.033 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.033 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 3 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 551.5945382284465 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.4999993496363264 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.0959956403146727 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9039.015 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1587.573 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1404.32 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85616.31296490939 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 468.9981888363775 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 371.518594988712 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.403 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 168.518 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.133 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


