Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape 3650-6, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), 6 rolls/pack - 6 packs/case
Special Price
$31.54
Regular Price
$37.10
| UPC | 00051131946354 |
|---|---|
| 3M ID | 7100116233 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For the memories you want to keep for a long time and for documents that must be kept safe and sound—put Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape on the job to seal boxes in storage. Designed for lasting protection, this tape creates a durable seal with its long lasting adhesive. This tough tape is clear to the core, UV resistant, and stays sealed even in extreme temperatures 25° to 160°F. Scotch® Long Lasting Storage Packaging Tape: Withstands extreme conditions and stands guard for lasting protection. Try other Scotch ® Brand Tapes for all your moving needs.
- PACKING TAPE: 6 rolls of Scotch Long Lasting Storage Packaging Tape that securely seal storage boxes to deliver long-lasting protection to important documents and precious keepsakes
- TOUGH ADHESIVE TAPE: This box tape is clear to the core, UV-resistant, and resistant to slivering, splitting and tearing
- WITHSTANDS TEMPERATURE EXTREMES: Long-lasting, solvent-free acrylic adhesive stays sealed even in extreme temperatures from -25 to 160 F, making it perfect for storage units
- IDEAL FOR: Storage tape that's great for sealing moving boxes to put seasonal decorations, important documents, keepsakes and unused items into storage
- USE WITH TAPE DISPENSER: For easy, convenient application, use this clear adhesive tape with a tape dispenser (tape dispenser not included)
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 6 rolls of clear packaging tape that are 1.88 in x 54.6 yd, on a 3 in. core.
- SCOTCH BRAND PACKAGING PROTECTION: With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand delivers confidence in superior results to get the job done well and effectively the first time
| 3M ID | 7100116233 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Moving & Storage Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 0.917 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 191.9999824251617 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.0216389442353275 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.0150250763697812 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3146.316 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.914 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1380.5639619153253 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.716999626779437 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.09599711741183 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22623.39 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5768.334 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5486.652 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.385 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81222.60339008867 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 660.9987729731873 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 580.6072090674718 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.32283464566929 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.331 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 263.359 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.075 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


