Scotch® Linerless Rubber Splicing Tape 130C, 4 in x 10 ft, Black, 12 rolls/Case
Scotch® Tape 130C is a linerless 30 mil thick, premium grade, rubber splicing tape used for splicing and terminating cables and wires. It withstands temperatures up to 194 °F (90 °C) with emergency overload up to 266 °F (130 °C). The tape has excellent electrical and mechanical properties to provide moisture seal protection.
Special Price
$128.01
Regular Price
$150.60
| UPC | 00054007500575 |
|---|---|
| 3M ID | 7100164334 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 130C is a highly conformable tape that provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and a self fusing, ethylene propylene backing. The tape provides primary insulation for solid, dielectric insulated cables rated through 69 kV. This tape is designed for low and high voltage, bus bar insulation, end sealing of cables and jacket repair applications. It has outstanding mechanical and electrical properties that offer moisture seal and void free buildups. ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Highly conformable, rubber-resin adhesive and the self-fusing, ethylene propylene, rubber backing provides UV resistance
- Provides an excellent thermal dissipation of splice heat
- Excellent electrical and mechanical properties offer a moisture seal and void-free buildups
- Withstands temperatures up to 194 °F (90 °C)
- ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100164334 |
|---|---|
| Part number | 130C-4X10FT-K |
| Keywords | 3M, Scotch Tape 130C, Linerless Rubber Splicing Tape, rubber splicing tape, splicing cables, terminating cables, dielectric insulated cables, primary insulation, electrical protection, mechanical protection, UV resistance, thermal dissipation, moisture seal protection, high voltage insulation, low voltage insulation, bus bar insulation, cable end sealing, cable jacket repair, ASTM approved tape, RoHS compliant tape, automotive tape, commercial solutions tape, consumer tape, design and construction tape, electronics tape, energy tape, healthcare tape, manufacturing tape, access network tape, communications tape, networking tape, electrical construction tape, electrical equipment manufacturing tape, equipment maintenance tape, facility maintenance tape, industrial maintenance tape, long-haul network tape, metro loop network tape, rig fabrication tape, power distribution tape, power supply tape, powertrain tape, wireless network tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Insulation |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Communications Industrial Construction Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Propylene Rubber |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 30.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.76 mm |
| Color Family | Black |
| Features | Self-sticking UV-resistant |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.966 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 110.49 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 102.87 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 102.87 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 71.35085333162792 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.1296654527059173 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.1296654527059173 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.35 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.05 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.05 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1169.231 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.966 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 110.49 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 102.87 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 102.87 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1044.1021039522393 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.808211081681115 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.555985432471008 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17109.768 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.16 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.592 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82413.92112705485 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1643.9981122257414 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1533.3591259482605 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1350522.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 695.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 103.835 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

