Scotch® Linerless Rubber Splicing Tape 130C, 3/4 in x 30 ft, Black, 1 roll/carton, 24 rolls/Case
Scotch® Tape 130C is a linerless 30 mil thick, premium grade, rubber splicing tape used for splicing and terminating cables and wires. It withstands temperatures up to 194 °F (90 °C) with emergency overload up to 266 °F (130 °C). The tape has excellent electrical and mechanical properties to provide moisture seal protection.
Special Price
$23.99
Regular Price
$28.22
| UPC | 00054007417170 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006085 |
| Packaging | Roll |
Scotch® Linerless Rubber Splicing Tape 130C, 3/4 in x 30 ft, Black, 1 roll/carton, 24 rolls/Case is available to buy in increments of 24
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Rubber Splicing Tape 130C, Linerless Black
Scotch® Tape 130C is a highly conformable tape that provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and a self fusing, ethylene propylene backing. The tape provides primary insulation for solid, dielectric insulated cables rated through 69 kV. This tape is designed for low and high voltage, bus bar insulation, end sealing of cables and jacket repair applications. It has outstanding mechanical and electrical properties that offer moisture seal and void free buildups. ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- RUBBER-BASED ADHESIVE and the self-fusing, ethylene propylene, rubber backing provides UV resistance.
- EXCELLENT PHYSICAL AND ELECTRICAL PROPERTIES promote moisture seal and void-free buildups.
- DESIGNED FOR USE IN SPLICING and terminating wires and cables. Rated up to 90 degrees C (194 degrees F) continuous operating temperatures and short-term 130 degrees C (266 degrees F) overload service.
- PROVIDES EXCELLENT THERMAL DISSIPATION of splice heat.
- LINERLESS, SELF-BONDING, PRIMARY insulating tape rated through 69 kV (volts). This product can be used for low and high-voltage (through 69 kV) applications.
- Meet ASTM D4388, D4325, and C518. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000006085 |
|---|---|
| Part number | 130C-3/4X30FT |
| Keywords | scotch linerless rubber splicing tape 130c 30-mil premium terminate cable wire conformable mechanical protection resin self fusing ethylene propylene fusible interlayer primary insulation dielectric cables bus bar end sealing jacket repair |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Insulation |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Communications Industrial Construction Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Rubber |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 30.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.76 mm |
| Color Family | Black |
| Features | Self-sticking UV-resistant Vulcanizing |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Premium |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.95 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.6 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.55 |
| Base - Metric Gross Weight | 188.241 G |
| Base - Metric Height Dimension | 24.13 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 116.84 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 115.57 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.883488585874808 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.41500036695943543 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3800769400067289 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.95 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.55 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 325.832 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 172.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.13 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 116.84 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 115.57 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 552.2326635204452 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.738716791025388 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.122728409210234 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9049.472 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.871 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.138 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1536.6219674285967 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1277.0585184226093 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 579.264 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


