Scotch® Linerless Rubber Splicing Tape 130C, 1 in x 10 ft, Black, 1 roll/carton, 24 rolls/Case
Scotch® Tape 130C is a linerless 30 mil thick, premium grade, rubber splicing tape used for splicing and terminating cables and wires. It withstands temperatures up to 194 °F (90 °C) with emergency overload up to 266 °F (130 °C). The tape has excellent electrical and mechanical properties to provide moisture seal protection.
Special Price
$13.29
Regular Price
$15.63
| UPC | 00054007417514 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132635 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 130C is a highly conformable tape that provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and a self fusing, ethylene propylene backing. The tape provides primary insulation for solid, dielectric insulated cables rated through 69 kV. This tape is designed for low and high voltage, bus bar insulation, end sealing of cables and jacket repair applications. It has outstanding mechanical and electrical properties that offer moisture seal and void free buildups. ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- RUBBER-BASED ADHESIVE and the self-fusing, ethylene propylene, rubber backing provides UV resistance.
- EXCELLENT PHYSICAL AND ELECTRICAL PROPERTIES promote moisture seal and void-free buildups.
- DESIGNED FOR USE IN SPLICING and terminating wires and cables. Rated up to 90 degrees C (194 degrees F) continuous operating temperatures and short-term 130 degrees C (266 degrees F) overload service.
- PROVIDES EXCELLENT THERMAL DISSIPATION of splice heat.
- LINERLESS, SELF-BONDING, PRIMARY insulating tape rated through 69 kV (volts). This product can be used for low and high-voltage (through 69 kV) applications.
- Meet ASTM D4388, D4325, and C518. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000132635 |
|---|---|
| Part number | 130C-1X10FT |
| Keywords | 1301X10FT |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Insulation |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Communications Industrial Construction Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Rubber |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 30.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.76 mm |
| Color Family | Black |
| Features | Self-sticking UV-resistant Vulcanizing |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.05 |
| Base - Metric Gross Weight | 92.986 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 78.74 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 77.47 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.350416401620205 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.20499903911523026 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18496783797311228 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.1 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.05 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.186 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 83.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 78.74 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 77.47 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 350.4232362795434 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.235978726890843 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.440109960403435 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5742.408 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.375 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.014 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1205.9285741512804 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 994.3862150944029 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 451.046 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5376 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5376 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


