Scotch® Linerless Rubber Splicing Tape 130C, 1-1/2 in x 30 ft, Black, 1 roll/carton, 12 rolls/Case
Scotch® Tape 130C is a linerless 30 mil thick, premium grade, rubber splicing tape used for splicing and terminating cables and wires. It withstands temperatures up to 194 °F (90 °C) with emergency overload up to 266 °F (130 °C). The tape has excellent electrical and mechanical properties to provide moisture seal protection.
Special Price
$47.96
Regular Price
$56.42
| UPC | 00054007417187 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006086 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 130C is a highly conformable tape that provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and a self fusing, ethylene propylene backing. The tape provides primary insulation for solid, dielectric insulated cables rated through 69 kV. This tape is designed for low and high voltage, bus bar insulation, end sealing of cables and jacket repair applications. It has outstanding mechanical and electrical properties that offer moisture seal and void free buildups. ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- RUBBER-BASED ADHESIVE and the self-fusing, ethylene propylene, rubber backing provides UV resistance.
- EXCELLENT PHYSICAL AND ELECTRICAL PROPERTIES promote moisture seal and void-free buildups.
- DESIGNED FOR USE IN SPLICING and terminating wires and cables. Rated up to 90 degrees C (194 degrees F) continuous operating temperatures and short-term 130 degrees C (266 degrees F) overload service.
- PROVIDES EXCELLENT THERMAL DISSIPATION of splice heat.
- LINERLESS, SELF-BONDING, PRIMARY insulating tape rated through 69 kV (volts). This product can be used for low and high-voltage (through 69 kV) applications.
- Meet ASTM D4388, D4325, and C518. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000006086 |
|---|---|
| Part number | 130C-1.5X30FT |
| Keywords | scotch linerless rubber splicing tape 130c 30-mil premium terminate cable wire conformable mechanical protection resin self fusing ethylene propylene fusible interlayer primary insulation dielectric cables bus bar end sealing jacket repair |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Insulation |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Communications Industrial Construction Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Rubber |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 30.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.76 mm |
| Color Family | Black |
| Features | Self-sticking UV-resistant Vulcanizing |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Premium |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.562007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 408.233 G |
| Base - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 39.675 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.630681371598964 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8999997067851913 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8989348740588383 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.562007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 518.334 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 407.75 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 39.675 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 528.0865443620651 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.150981221311108 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.78721848870606 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6299212598425195 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8653.788 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.058 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.893 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91535.61614209843 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1596.1467782185136 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1510.2105884188484 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.5 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 685.02 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


