Scotch® Lightweight Shipping Packaging Tape 3350-3, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), 3 pack
Special Price
$8.90
Regular Price
$10.47
| UPC | 00051141914459 |
|---|---|
| 3M ID | 7010332390 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When the package you ship leaves your hands—it may get stacked, thrown and dropped. Make sure it’s secure with durable Scotch® Shipping Packaging Tape. It was made for your lighter weight boxes and for general use around the house and office. When the tape goes on, it stays on—so your boxes stay closed as they travel across town or around the world. Its unique hot melt adhesive seals your lighter packages for their journey. The included refillable dispenser has fall back tabs to ensure the tape won’t fall back on the roll. With Scotch® Shipping Packaging Tape, protect your packages from the kind of rough handling that happens every day.
- Designed for securing light-duty boxes
- Strong, durable hot melt adhesive seals and protects
- Use the included dispenser to easily apply tape to your boxes and packages
- Ideal for shipping everyday items, great for general use
- Makes it easy to pack and ship standard packages
- Hot melt adhesive with 2.2 mil thickness for efficient sealing
- Great for general-purpose use
- A smart way to ship everyday items
- Ideal for lighter weight boxes and general use
- Clear when applied to boxes
- Hot melt adhesive seals securely and ensures you don’t need layers of tape
| 3M ID | 7010332390 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Packaging Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | General purpose shipping tape |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 436.809 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.048 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.14 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 93.85451841769826 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9629990028271419 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9599301681375284 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.955905511811024 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.866141732283465 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.538 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 435.417 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.048 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 30.14 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1380.5213063182032 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.151879891630452 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.519162017650341 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.749606299212598 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22622.691 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5512.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5225.004 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.384 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80612.36594914134 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 632.997861053086 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 552.919353559673 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.321 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 250.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


