Scotch® Heavy Duty Tape Dispenser C22, 2 in, 1/Case
| UPC | 00021200112065 |
|---|---|
| 3M ID | 7000042986 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
?Scotch® Heavy Duty Dispenser C22 is constructed of rugged, high-impact resistant plastic, making it strong enough to withstand even the toughest environment. It's portable and can be conveniently taken where needed. The non-slip, weighted rubber base enables the dispenser to stay in place while you dispense tape with the ease of only a single hand. Best of all, the rubber base won't mar or scratch table or desk surfaces.
The Scotch® Heavy Duty Dispenser C22 is able to dispense a variety of materials up to 2-inches in width, 5-inches in diameter, and on a 3-inch core including cellophane, acetate fiber, acetate film, paper, and filament tapes. The dispenser cores hold tape snugly and are removable for easy reloading.
Dispensers are IndispensableTape dispensers hold a roll, keep the end accessible, and provide a means of cutting the tape. Dispensers have a central spool or core and include a mechanism at one end for shear-cutting the tape. They are available in a wide variety of options, from single use, to automated industrial machines. The hand-held variety ranges from plastic, which may be either refillable or disposable, to larger devices used for packaging and bundling in conjunction with shipping. With convenience in mind, hand-held tape dispensers are common accessories in office and light-industrial settings. Weighted desktop dispensers are useful for a variety of office, retail, industrial, and home use. A weighted base keeps the dispenser stable for single-hand use yet allows portability to be carried anywhere taping is needed. Dispensers for package and bundling operations also feature single-handed design for ergonomics and convenience.
- Removable plastic cores are easily and quickly changed
- Rubber base won't scratch or mar desks or table surfaces
- Durable high-impact construction for years of heavy use
- Weighted, non-slip base remains in place allowing one-handed pull-and-tear dispensing
| 3M ID | 7000042986 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Beige |
| Material | Plastic |
| Product Number | C22 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 1.0 in |
| Tape Width (Metric) | 25.4 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.223 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 368.519644519604 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.900876088369829 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.400426753210157 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6038.955 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.996 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 368.519644519604 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.900876088369829 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.400426753210157 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6038.955 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.223 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.996 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.155 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.333 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.117 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 956.8062178823687 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 831.6806563567196 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 377.244 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 189 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 189 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 189 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 27 |

