Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-ST-SRM, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), Heavy Duty Dispenser
Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape provides extra strength for package protection. Resists splitting and tearing. Ideal for mailing, moving and sealing. Meets U.S. postal regulations for standard packages. With Heavy Duty Pistol Grip Dispenser.
Special Price
$15.09
Regular Price
$17.75
| UPC | 00051131655508 |
|---|---|
| 3M ID | 7100282755 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- Guaranteed to Stay Sealed* (*If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Strong, durable solvent-free hot melt adhesive seals and protects
- Release coating makes unwind easy. Resists slivering, splitting and tearing
- 3.1 mil thick
- Scotch™ Brand’s strongest clear-to-the-core packaging tape
- Made locally, with globally sourced materials
- Clear backing and instant adhesion
- Heavy duty seal, even through rough handling
- You don't need layers of tape to get the job done - Just one strip - so you save time
- Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
| 3M ID | 7100282755 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 675.716 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.98747353400219 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4896987795451675 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4376983457636203 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.7 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1605.727 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 652.129 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 695.392414406876 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.189999117489564 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.313095037290861 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11395.44 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2354.144 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1956.387 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.732 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.987 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94464.75585864557 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 639.9997425000778 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 491.6925741056888 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.548 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 223.028 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 342 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 342 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 114 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |
Write Your Own Review


