Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-ST, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape provides extra strength for package protection. Clear. Resists splitting and tearing .Ideal for mailing, moving and package sealing. Meets U.S. postal regulations for standard packages
Special Price
$15.09
Regular Price
$17.75
| UPC | 00051131655508 |
|---|---|
| 3M ID | 7100282774 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- Guaranteed to Stay Sealed* (*If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Strong, durable solvent-free hot melt adhesive seals and protects
- Release coating makes unwind easy. Resists slivering, splitting and tearing
- 3.1 mil thick
- Scotch™ Brand’s strongest clear-to-the-core packaging tape
- Made locally, with globally sourced materials
- Clear backing and instant adhesion
- Heavy duty seal, even through rough handling
- You don't need layers of tape to get the job done - Just one strip - so you save time
- Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
| 3M ID | 7100282774 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 652.129 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.98747353400219 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4376983457636203 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4376983457636203 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.7 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1605.727 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 652.129 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 345.96050885015154 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.0949991508895973 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.8753966915272406 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.812992125984252 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.155905511811024 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 5669.277 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1304.258 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.305 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 25.796 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2700.294573817494 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.696997989626677 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.252380149163443 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.82992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 44249.9 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8934.408 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7825.548 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.888 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.873 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 41.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 443.9999729272342 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 345.04769116817374 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.01574803149607 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 156.511 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.118 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


