Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-RD-36GC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Special Price
$6.70
Regular Price
$7.88
| UPC | 00051131853652 |
|---|---|
| 3M ID | 7100247628 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This tape resists splitting and tearing and the included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- PACKING TAPE: 1 roll of Scotch Heavy Duty Shipping Packing Tape with a dispenser for convenient application offers excellent holding power for your moving, packing and shipping needs
- INDUSTRIAL-STRENGTH ADHESIVE: Industrial- strength, solvent-free adhesive adheres instantly to lock in the heavy-duty contents of your boxes and lock out everything else, even through rough handling conditions
- FOR ALL BOX TYPES: Carton tape that works on all types of boxes, including harder-to-stick 100% recycled boxes
- JUST ONE STRIP NEEDED: Shipping tape that resists slivering, splitting and tearing to keep your moving boxes sealed with just one strip on each seam
- IDEAL FOR: It's a great moving tape for shipping items to your new home, as well as for sealing moving boxes
- USE WITH TAPE DISPENSER: Dispenser (included) provides precise cuts and features fall-back tabs to help ensure tape doesn’t fall back on the roll, keeping it ready for the next use
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 1 dispenser and 1 box tape roll that is 1.88 in. x 38.2 yd., on a 3-in. core
- SCOTCH BRAND PACKAGE PROTECTION: With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand delivers confidence in superior results to get the job done well and effectively the first time
| 3M ID | 7100247628 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 231.332 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.715 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 57.25089009233137 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.509999760357521 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.507724589811773 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 938.174 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 230.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.715 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 253.43691829115943 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.1649981237559177 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.0463475388706382 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.8976377952755907 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4153.087 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1381.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 9.9 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2053.058436825535 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.480045486655783 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.27808523322383 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33643.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8836.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8290.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TRAY |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91779.71111847735 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 749.5716914285838 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 658.0115093205823 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.504 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 298.469 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

