Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-RD-12GC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Special Price
$6.70
Regular Price
$7.88
| UPC | 00051131853652 |
|---|---|
| 3M ID | 7100247468 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This premium quality tape provides excellent holding power for heavy-duty packaging, shipping and moving. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. The dispenser is refillable and reusable and includes fall-back tabs to help ensure your tape doesn't fall back on the roll. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- GUARANTEED TO STAY SEALED: Boxes sealed with Scotch® Heavy Duty Packaging Tape are guaranteed to stay sealed. (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Call 1-800-3M-HELPS)
- BEST-SELLING: Scotch® Brand is America's #1 selling Packaging Tape Brand, based on NPD 2022 full year packaging tape category sales
- MOST TRUSTED BRAND: Scotch® Brand is the Most Trusted, Most Recommended and Most Preferred brand of Packaging Tape in the USA, based on a 2022 Scotch™ Brand Health Study of Packaging Tape Purchasers
- SUPER STRONG HOLDING POWER: Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping. Strong, durable solvent-free adhesive seals and protects
- MADE TO SHIP: Designed with industrial strength adhesive that can withstand rough handling
- CLEAR: Clear to the core, clear on boxes
- DURABLE THICKNESS: Typical thickness 3 mil
- RESISTS SPLITTING: Resists slivering, splitting and tearing
- ONE STRIP AND IT SHIPS: You don’t need layers of tape to get the job done - just one strip each seam top and bottom - so you save time
- SCOTCH® BRAND'S #1 BEST-SELLING TAPE TYPE: Heavy Duty is our #1 selling Scotch® Brand Packaging Tape based on 2022 global consumer sales of Scotch® Brand consumer packaging tapes
- HASSLE-FREE: Included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll and will be 'ready-to-roll' for the next use
- RECYCLED CONTENT: Dispenser contains 80% recycled content
| 3M ID | 7100247468 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 231.332 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.715 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 57.374951364075955 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.509999760357521 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.507098476987168 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 940.207 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 230.016 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.715 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 264.9535633716937 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.160998938319884 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.042590861923008 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.124803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4341.811 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1380.096 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.097 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 748.531890764569 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.819997876066566 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.085181723846016 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12266.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3093.499 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2760.192 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.017 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88057.26272869868 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 703.9999372123477 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 584.1764930922449 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.443 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 264.978 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.535 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


