Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-LR3-4CC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m) 3 Pack
Scotch Packaging Tape with High Tech Film technology provides extra strength for package protection. Clear. Resists splitting and tearing. Ideal for mailing, moving and package sealing. Meets U.S. postal regulations for standard packages
Special Price
$17.57
Regular Price
$20.67
| UPC | 00051131969490 |
|---|---|
| 3M ID | 7100276699 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- Guaranteed to Stay Sealed* (*If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Strong, durable solvent-free hot melt adhesive seals and protects
- Release coating makes unwind easy. Resists slivering, splitting and tearing
- 3.1 mil thick
- Scotch™ Brand’s strongest clear-to-the-core packaging tape
- Made locally, with globally sourced materials
- Clear backing and instant adhesion
- Heavy duty seal, even through rough handling
- You don't need layers of tape to get the job done - Just one strip - so you save time
- Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all
| 3M ID | 7100276699 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 590.169 G |
| Base - Metric Height Dimension | 14.325 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.637 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.637 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 98.90807773741531 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3010999281138702 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2869991618245253 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.639763779527559 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.187795275590551 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.187795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1620.813 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 583.773 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 14.325 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.637 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.637 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 644.8708566708472 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.82839830396618 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.147996647298101 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.436614173228347 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.81181102362205 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10567.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2643.717 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2335.092 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.349 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.287 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83480.48192159376 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 679.9982107282801 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 555.9837790040427 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.503937007874015 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.368 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 252.19 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.105 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


