Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-8-DP300, 1.88 in x 54.6 yd
Special Price
$46.85
Regular Price
$55.12
| UPC | 50068060500583 |
|---|---|
| 3M ID | 7100338858 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This tape resists splitting and tearing and the included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- GUARANTEED TO STAY SEALED*: Boxes sealed with Scotch® Heavy Duty Packaging Tape are guaranteed to stay sealed. (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Call 1-800-3M-HELPS)
- BEST-SELLING: Scotch® Brand is America's #1 selling Packaging Tape Brand, based on NPD 2022 full year packaging tape category sales
- MOST TRUSTED BRAND: Scotch® Brand is the Most Trusted, Most Recommended and Most Preferred brand of Packaging Tape in the USA, based on a 2022 Scotch™ Brand Health Study of Packaging Tape Purchasers
- SUPER STRONG HOLDING POWER: Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping. Strong, durable solvent-free adhesive seals and protects
- MADE TO SHIP: Designed with industrial strength adhesive that can withstand rough handling
- CLEAR: Clear to the core, clear on boxes
- DURABLE THICKNESS: Typical thickness 3 mil
- ONE STRIP AND IT SHIPS: You don’t need layers of tape to get the job done - just one strip each seam top and bottom - so you save time
- HASSLE-FREE: Included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll and will be 'ready-to-roll' for the next use
- RECYCLED CONTENT: Dispenser contains 80% recycled content
- SCOTCH® BRAND'S #1 BEST-SELLING TAPE TYPE: Heavy Duty is our #1 selling Scotch® Brand Packaging Tape based on 2022 global consumer sales of Scotch® Brand consumer packaging tapes
| 3M ID | 7100338858 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 1689.631 G |
| Base - Metric Height Dimension | 42.164 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.572 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.082 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 248.00397435440541 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.724998725176969 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.692980990839859 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 16.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.3 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4064.057 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1675.108 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 42.164 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.572 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.082 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 2107.470868485044 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 12.63499868835977 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 11.078942972519577 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 18.87992125984252 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 34535.26 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 5025.324 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 29.845 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 47.955 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Inner - Item Quantity | 3 |
| Inner - Total Unit Quantity | 3 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 99041.5366657505 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 589.9989014365475 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 443.157807085688 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 51.61417322834646 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1.623 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 267.619 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 201.013 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.311 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 120 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99041.5366657505 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 589.9989014365475 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 443.157807085688 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.623 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 201.013 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.311 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


