Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape, 3850-6-DP3, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), 6 rolls of 3850 plus 1 DP-300 dispenser
Special Price
$41.76
Regular Price
$49.13
| UPC | 00051131835429 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159392 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This tape resists splitting and tearing and the included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- PACKING TAPE: 1 roll of Scotch Heavy Duty Shipping Packing Tape with a dispenser for convenient application offers excellent holding power for your moving, packing and shipping needs
- INDUSTRIAL-STRENGTH ADHESIVE: Industrial- strength, solvent-free adhesive adheres instantly to lock in the heavy-duty contents of your boxes and lock out everything else, even through rough handling conditions
- FOR ALL BOX TYPES: Carton tape that works on all types of boxes, including harder-to-stick 100% recycled boxes
- JUST ONE STRIP NEEDED: Shipping tape that resists slivering, splitting and tearing to keep your moving boxes sealed with just one strip on each seam
- IDEAL FOR: It's a great moving tape for shipping items to your new home, as well as for sealing moving boxes
- USE WITH TAPE DISPENSER: Dispenser (included) provides precise cuts and features fall-back tabs to help ensure tape doesn’t fall back on the roll, keeping it ready for the next use
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 1 dispenser and 1 box tape roll that is 1.88 in. x 27.7 yd., on a 1.5-in. core
- SCOTCH BRAND PACKAGE PROTECTION: With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand delivers confidence in superior results to get the job done well and effectively the first time
| 3M ID | 7100159392 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 1.285 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 32.23 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 166.979942227601 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.832940069075677 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.8285308238319793 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.688976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2736.311 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.283 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 32.23 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2544.5394001024224 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.993999766795017 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.969187554896482 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.45 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.70984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.259842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 41697.53 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8161.941 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7697.094 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.463 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 57.683 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.68 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94891.9220673087 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 574.9986491174884 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 509.07602347896636 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.555 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 230.913 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.197 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


