Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-42RD-3WC, 48 mm x 50 m (1.88 in x 54.6 yd) 4 rolls and 2 dispensers per pack
Special Price
$25.06
Regular Price
$29.48
| UPC | 00638060267028 |
|---|---|
| 3M ID | 7100308628 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- Guaranteed to Stay Sealed* (*If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Strong, durable solvent-free hot melt adhesive seals and protects
- Release coating makes unwind easy. Resists slivering, splitting and tearing
- 3.1 mil thick
- Scotch™ Brand’s strongest clear-to-the-core packaging tape
- Made locally, with globally sourced materials
- Clear backing and instant adhesion
- Heavy duty seal, even through rough handling
- You don't need layers of tape to get the job done - Just one strip - so you save time
- Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
| 3M ID | 7100308628 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 883.597 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Unit of Use - Billing Unit | PAK |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.46799949478867997 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.46799949478867997 lbs |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 212.281 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.25 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 169.03693059354623 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9479979347977128 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.8719979791547199 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2770.019 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 849.124 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 797.7621860755532 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.370997819032979 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.61599393746416 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13072.98 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2889.836 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2547.372 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.017 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.717 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87996.23898460396 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 557.9988040804126 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 449.280044106562 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.86614173228347 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.442 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 203.79 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.165 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


