Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-4-2RD, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m) 4 Rolls with 2 Dispenser
Special Price
$25.06
Regular Price
$29.48
| UPC | 00638060267028 |
|---|---|
| 3M ID | 7100175189 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- Guaranteed to Stay Sealed* (*If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Strong, durable solvent-free hot melt adhesive seals and protects
- Release coating makes unwind easy. Resists slivering, splitting and tearing
- Typical thickness 3 mil
- Scotch™ Brand’s strongest clear-to-the-core packaging tape
- Made locally, with globally sourced materials
- Clear backing and instant adhesion
- Heavy duty seal, even through rough handling
- You don't need layers of tape to get the job done - Just one strip - so you save time
- Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all
| 3M ID | 7100175189 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 0.885 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 169.05883811767623 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9510910203361667 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.8739292285714595 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2770.378 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.85 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.18 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1426.5032467072808 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.197998392256906 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.249990823258337 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.436614173228346 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.1248031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23376.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5532.919 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5102.91 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.969 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.957 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81771.81708694126 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 537.9984676550005 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 449.9987510812847 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.59842519685039 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.34 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 204.116 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.082 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


