Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-3, 1.88 in x 54.6 yd. (48 mm x 50 m), 3/Pack
Special Price
$17.48
Regular Price
$20.57
| UPC | 00051131801899 |
|---|---|
| 3M ID | 7100102380 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This tape resists splitting and tearing and the included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- PACKING TAPE: 1 roll of Scotch Heavy Duty Shipping Packing Tape offers excellent holding power for your moving, packing and shipping needs
- INDUSTRIAL-STRENGTH ADHESIVE: Industrial- strength, solvent-free adhesive adheres instantly to lock in the heavy-duty contents of your boxes and lock out everything else, even through rough handling conditions
- FOR ALL BOX TYPES: Carton tape that works on all types of boxes, including harder-to-stick 100% recycled boxes
- JUST ONE STRIP NEEDED: Shipping tape that resists slivering, splitting and tearing to keep your moving boxes sealed with just one strip on each seam
- IDEAL FOR: It's a great moving tape for shipping items to your new home, as well as for sealing moving boxes
- USE AS A REFILL ROLL: Use to refill a Scotch® Brand packing tape dispenser
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 1 box tape roll that is 1.88 in. x 54.6 yd., on a 3-in. core
- SCOTCH BRAND PACKAGE PROTECTION: With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand delivers confidence in superior results to get the job done well and effectively the first time
| 3M ID | 7100102380 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | 40X Stronger than Acrylic Packaging Tape -- Scotch® Brand's strongest clear-to-core packaging tape |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 586.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.326 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.749 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 101.00894217536467 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2919088564033827 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2889987545425423 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.640157480314961 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1655.24 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 584.68 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.326 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1472.9020402922695 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.134998037996098 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.467985054510507 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24136.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7318.712 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7016.16 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.815 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79147.79609086778 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 776.9994014670044 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 696.0588865284484 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.25984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.297 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 315.727 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.048 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


