Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-21RD-3WC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), 2 Rolls + 1 Dispenser/Pack
Special Price
$12.54
Regular Price
$14.75
| UPC | 00051131847392 |
|---|---|
| 3M ID | 7100232723 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This premium quality tape provides excellent holding power for heavy-duty packaging, shipping and moving. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. The dispenser is refillable and reusable and includes fall-back tabs to help ensure your tape doesn't fall back on the roll. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- GUARANTEED TO STAY SEALED: Boxes sealed with Scotch® Heavy Duty Packaging Tape are guaranteed to stay sealed. (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Call 1-800-3M-HELPS)
- BEST-SELLING: Scotch® Brand is America's #1 selling Packaging Tape Brand, based on NPD 2022 full year packaging tape category sales
- MOST TRUSTED BRAND: Scotch® Brand is the Most Trusted, Most Recommended and Most Preferred brand of Packaging Tape in the USA, based on a 2022 Scotch™ Brand Health Study of Packaging Tape Purchasers
- SUPER STRONG HOLDING POWER: Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping. Strong, durable solvent-free adhesive seals and protects
- MADE TO SHIP: Designed with industrial strength adhesive that can withstand rough handling
- CLEAR: Clear to the core, clear on boxes
- DURABLE THICKNESS: Typical thickness 3 mil
- RESISTS SPLITTING: Resists slivering, splitting and tearing
- ONE STRIP AND IT SHIPS: You don’t need layers of tape to get the job done - just one strip each seam top and bottom - so you save time
- SCOTCH® BRAND'S #1 BEST-SELLING TAPE TYPE: Heavy Duty is our #1 selling Scotch® Brand Packaging Tape based on 2022 global consumer sales of Scotch® Brand consumer packaging tapes
- HASSLE-FREE: Included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll and will be 'ready-to-roll' for the next use
- RECYCLED CONTENT: Dispenser contains 80% recycled content
| 3M ID | 7100232723 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 501.219 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.875 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 76.67566319384608 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1049987459004216 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9374055388100995 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.312992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1256.489 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 425.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.875 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 371.8396413170779 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.7068524763765316 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8122166164302986 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6093.36 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1681.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1275.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89582.856331067 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 692.2515032605156 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 506.1989909574537 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.468 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 229.608 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

