Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-2-1RD-6WC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), 2 pack with 1 reusable dispenser
Scotch® Packaging Tape with High Tech Film technology provides extra strength for package protection. Clear. Resists splitting and tearing. Ideal for mailing, moving and package sealing. Meets U.S. Postal regulations for standard packages regulations for standard packages
Special Price
$12.54
Regular Price
$14.75
| UPC | 00051131847392 |
|---|---|
| 3M ID | 7100233476 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This premium quality tape provides excellent holding power for heavy-duty packaging, shipping and moving. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. The dispenser is refillable and reusable and includes fall-back tabs to help ensure your tape doesn't fall back on the roll. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- GUARANTEED TO STAY SEALED: Boxes sealed with Scotch® Heavy Duty Packaging Tape are guaranteed to stay sealed. (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Call 1-800-3M-HELPS)
- BEST-SELLING: Scotch® Brand is America's #1 selling Packaging Tape Brand, based on NPD 2022 full year packaging tape category sales
- MOST TRUSTED BRAND: Scotch® Brand is the Most Trusted, Most Recommended and Most Preferred brand of Packaging Tape in the USA, based on a 2022 Scotch™ Brand Health Study of Packaging Tape Purchasers
- SUPER STRONG HOLDING POWER: Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping. Strong, durable solvent-free adhesive seals and protects
- MADE TO SHIP: Designed with industrial strength adhesive that can withstand rough handling
- CLEAR: Clear to the core, clear on boxes
- DURABLE THICKNESS: Typical thickness 3 mil
- RESISTS SPLITTING: Resists slivering, splitting and tearing
- ONE STRIP AND IT SHIPS: You don’t need layers of tape to get the job done - just one strip each seam top and bottom - so you save time
- SCOTCH® BRAND'S #1 BEST-SELLING TAPE TYPE: Heavy Duty is our #1 selling Scotch® Brand Packaging Tape based on 2022 global consumer sales of Scotch® Brand consumer packaging tapes
- HASSLE-FREE: Included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll and will be 'ready-to-roll' for the next use
- RECYCLED CONTENT: Dispenser contains 80% recycled content
| 3M ID | 7100233476 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 250.837 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.875 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 76.67566319384608 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5530009245966814 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5077995469809159 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.312992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1256.489 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 230.334 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.875 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 797.7621860755532 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.9599982689303173 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.0467972818854956 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13072.98 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1796.225 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1382.004 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.017 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.717 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87996.23898460396 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 366.999118613922 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 243.74307707160065 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.86614173228347 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.442 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 110.56 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.165 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review

