Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 3850-12CC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape provides extra strength for package protection. Clear. Resists splitting and tearing. Heavy duty for rough handling.
Special Price
$5.85
Regular Price
$6.88
| UPC | 00051131576117 |
|---|---|
| 3M ID | 7100277005 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This tape resists splitting and tearing and the included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- GUARANTEED TO STAY SEALED*: Boxes sealed with Scotch® Heavy Duty Packaging Tape are guaranteed to stay sealed. (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Call 1-800-3M-HELPS)
- BEST-SELLING: Scotch® Brand is America's #1 selling Packaging Tape Brand, based on NPD 2022 full year packaging tape category sales
- MOST TRUSTED BRAND: Scotch® Brand is the Most Trusted, Most Recommended and Most Preferred brand of Packaging Tape in the USA, based on a 2022 Scotch™ Brand Health Study of Packaging Tape Purchasers
- SUPER STRONG HOLDING POWER: Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping. Strong, durable solvent-free adhesive seals and protects
- MADE TO SHIP: Designed with industrial strength adhesive that can withstand rough handling
- CLEAR: Clear to the core, clear on boxes
- DURABLE THICKNESS: Typical thickness 3 mil
- ONE STRIP AND IT SHIPS: You don’t need layers of tape to get the job done - just one strip each seam top and bottom - so you save time
- HASSLE-FREE: Included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll and will be 'ready-to-roll' for the next use
- RECYCLED CONTENT: Dispenser contains 80% recycled content
- SCOTCH® BRAND'S #1 BEST-SELLING TAPE TYPE: Heavy Duty is our #1 selling Scotch® Brand Packaging Tape based on 2022 global consumer sales of Scotch® Brand consumer packaging tapes
| 3M ID | 7100277005 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 214.866 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.749 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.66728780701656 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.47369844426615904 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42899972060817515 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 551.708 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 194.591 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 671.7646309308367 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.306397966967566 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.147996647298101 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.436614173228347 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.436614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11008.25 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2860.534 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2335.092 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.349 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.509 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95807.27822872969 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 755.998166371273 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 576.5749542921103 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.92125984251968 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.57 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 261.53 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.268 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1344 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1344 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 112 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

