Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape 142, 1.88 in x 800 in
Special Price
$2.81
Regular Price
$3.30
| UPC | 00051131642041 |
|---|---|
| 3M ID | 7100155399 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now even the heaviest packages can withstand rough handling. Our Scotch® Heavy Duty Shipping Packaging Tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed.* The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. This tape resists splitting and tearing and the included dispenser includes fall-back tabs to help ensure the tape doesn't fall back on the roll. You don’t need layers of tape to get the job done—just one strip at a time—so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch® Heavy Duty packaging tape.
- PACKING TAPE: 3 rolls of Scotch Heavy Duty Shipping Packing Tape offer excellent holding power for your moving, packing and shipping needs
- INDUSTRIAL-STRENGTH ADHESIVE: Industrial- strength, solvent-free adhesive adheres instantly to lock in the heavy-duty contents of your boxes and lock out everything else, even through rough handling conditions
- FOR ALL BOX TYPES: Carton tape that works on all types of boxes, including harder-to-stick 100% recycled boxes
- JUST ONE STRIP NEEDED: Shipping tape that resists slivering, splitting and tearing to keep your moving boxes sealed with just one strip on each seam
- IDEAL FOR: It's a great moving tape for shipping items to your new home, as well as for sealing moving boxes
- USE AS A REFILL ROLL: Use to refill a Scotch® Brand packing tape dispenser
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 3 box tape rolls that are 1.88 in. x 54.6 yd., on a 3-in. core
- SCOTCH BRAND PACKAGE PROTECTION: With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand delivers confidence in superior results to get the job done well and effectively the first time
| 3M ID | 7100155399 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 107.955 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.478 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.985 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 28.360724044282733 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.23800003514168458 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.23489813111274335 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 464.749 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 106.548 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.478 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.985 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 164.7706996201394 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.5239982982958906 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.4093887866764603 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.062992125984252 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.811811023622047 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2700.108 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 639.288 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 20.48 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 17.302 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1219.3312969303104 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.707998395122916 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.45633272005876 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19981.26 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4403.474 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3835.728 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TRAY |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 632.997861053086 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 507.3806686827647 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.110236220472444 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 230.144 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.222 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


