Scotch® Heavy Duty Packaging Tape Dispenser ST-181, Foam Handle with Retractable Blade
Scotch® Heavy Duty Packaging Tape dispenser features an adjustable brake and retractable blade. Holds tape up to 2 in width
Special Price
$23.43
Regular Price
$27.57
| UPC | 00051131835399 |
|---|---|
| 3M ID | 7100288393 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Make sealing your boxes easier and more efficient with the Scotch® Brand Heavy Duty Foam Grip Tape Dispenser. Designed for ease of use, this dispenser has a comfortable cushioned foam grip and an adjustable tension knob that you can dial in for your optimal ease of use and control. It’s a great choice for frequent shippers that need more comfort and want to fight fatigue when packing up multiple boxes. Perfect for around the shipping station, mailroom, home or office, you can depend on this packaging tape dispenser for all your packing, shipping and moving needs.
- PACKING TAPE DISPENSER: Designed to be used with a 3" core roll of packaging tape 2" wide
- PROVIDES PRECISE CUTS: Premium blade provides ease of cutting tape with a slight twist of the wrist
- ADJUSTABLE TENSION: Tension dial for ease of use and adjustable control for a smooth tape dispensing experience
- DURABLE CONSTRUCTION: Durable, stainless-steel frame for heavy duty performance with plastic parts for optimizing weight and reducing wrist fatigue
- IDEAL FOR: Sealing parcels and packages, as well as sealing moving boxes or packing away seasonal decorations
- REFILL AGAIN AND AGAIN: Dispenser provides precise cuts and helps ensure tape doesn’t fall back on the roll, keeping it ready for the next use
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 1 heavy duty pistol grip dispenser
- SCOTCH BRAND PACKAGE PROTECTION: With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand delivers confidence in superior results to get the job done well and effectively the first time
| 3M ID | 7100288393 |
|---|---|
| Keywords | Tape,Scotch Tape,packing tape,packaging tape,mailroom tape,shipping tape,dispenser,tape dispenser,3M |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 650.905 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.748 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.239 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.146 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 174.93298372423516 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4349998876744774 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.713997900802432 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.9 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2866.638 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 323.864 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.748 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.239 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 25.146 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 976.3005746483934 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.139999422829797 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.283987404814591 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15998.7 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4145.834 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1943.184 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.322 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89887.97505154065 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 687.9987862229693 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 299.87938289173604 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.473 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 136.023 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 420 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


