Scotch® Heavy Duty Packaging Tape Dispenser ST-181, Foam Handle with Retractable Blade
Special Price
$23.43
Regular Price
$27.57
| UPC | 00051131835399 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028763 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Make sealing your boxes easier and more efficient with the Scotch® Brand Heavy Duty Foam Grip Tape Dispenser. Designed for ease of use, this dispenser has a comfortable cushioned foam grip and an adjustable tension knob that you can dial in for your optimal ease of use and control. It’s a great choice for frequent shippers that need more comfort and want to fight fatigue when packing up multiple boxes. Perfect for around the shipping station, mailroom, home or office, you can depend on this packaging tape dispenser for all your packing, shipping and moving needs.
- REFILL AGAIN AND AGAIN: Refillable and easy to reload
- SHARP BLADE: Premium stainless steel blade for ease of cutting tape with a slight twist of the wrist
- ADJUSTABLE TENSION: Tension dial for ease of use and adjustable control for smooth tape dispensing experience
- FOAM GRIP: Cushioned foam handle for comfort, especially when packing up many boxes
- STURDY FRAME: Durable, stainless-steel frame for heavy duty performance with plastic parts for optimizing weight
- 3" CORE SIZE: Designed to be used with 3” core packaging tape up to 2” wide
- MOST TRUSTED BRAND: Scotch® Brand is the Most Trusted, Most Recommended and Most Preferred brand of Packaging Tape in the USA, based on a 2022 Scotch™ Brand Health Study of Packaging Tape Purchasers
- BEST-SELLING: Scotch® Brand is America's #1 selling Packaging Tape Brand, based on NPD 2022 full year packaging tape category sales
| 3M ID | 7000028763 |
|---|---|
| Keywords | Tape,Scotch Tape,packing tape,packaging tape,mailroom tape,shipping tape,dispenser,tape dispenser,3M |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Shipping, Packaging, Moving, Storage, Mailing |
| Color Family | Transparent |
| Material | Metal |
| Pack Type | Dispenser |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Dispensers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Our strongest packaging tape that is ideal for shipping heavy packages. |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.651 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 15.748 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.239 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.15 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 174.96081055154235 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.435209326823553 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.435209326823553 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.901574803149606 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2867.094 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.651 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.748 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.239 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 25.15 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 971.8983217493994 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.140365390185025 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.60905133831947 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.236220472440944 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15926.56 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.146 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.905 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISP |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 798.0733891092568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 723.2352695879783 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 328.054 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 504 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


