Scotch® Heavy-Duty Mining Tape 31, 2 in x 6 ft, Black, 10 rolls/Case
Scotch® Tape 31 is a 60 mil thick, premium grade, MSHA approved, heavy duty mining tape. This flexible tape provides resistance to abrasion, water and oil. It has an aggressive, abrasion resistant, rubber backing that is ideal for splicing and repairing jackets on mining cables. It withstands a wide temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C).
Special Price
$36.57
Regular Price
$43.02
| UPC | 00051128571491 |
|---|---|
| 3M ID | 7100007071 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Heavy Duty Tape 31 has an aggressive, abrasion resistant, rubber backing that is ideal for repairing jackets on mining cables. The flame retardant, mastic adhesive on the tape has a self healing property that helps keep out moisture while providing optimized adherence. It is designed for on site, quick, universal cable repair and for repairing outer jackets of mining cable splice kits. MSHA Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Flame-retardant, mastic adhesive has a self-healing property that keeps out moisture
- Abrasion-resistant, flexible, heavy-duty backing is ideal for repairing jackets on mining cables
- Withstands a wide temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C)
- Features on-site, quick and universal cable repair
- MSHA Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100007071 |
|---|---|
| Part number | 31-2X6FT-K |
| Keywords | 312"X6` 312X6 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 160 |
| Backing (Carrier) Material | Rubber |
| Color Family | Black |
| Flame Resistant | No |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | Professional |
| Tape Width (Metric) | 50.8 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| UV Resistant | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2.625 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.937992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.938188976 |
| Base - Metric Gross Weight | 255.372 G |
| Base - Metric Height Dimension | 66.675 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 100.025 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 100.03 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 40.702837311186435 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5629988881867656 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5628401553579925 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.937992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.938188976377953 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.667 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 255.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 66.675 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 100.025 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 100.03 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 586.7711262981582 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.000982776672368 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.628401553579924 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9615.456 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.722 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.553 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 749.5716914285838 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 675.408186429591 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 306.36 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


