Scotch® Heavy Duty Masking Tape 2020+-36AP, 1.41 in x 60.1 yd (36mm x 55m)
Scotch® Heavy Duty Masking Tape features a high-visibility orange color with a thick, robust backing. Designed for use on non-damageable surfaces such as vinyl, carpet, metal, and plastic. Provides 3 day clean removal and strong adhesive.
Special Price
$3.36
Regular Price
$3.95
| UPC | 00051125005418 |
|---|---|
| 3M ID | 7100191192 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Heavy Duty Masking Tape features a high-visibility orange color with a thick, robust backing. Designed for interior or exterior job site paint masking applications on non-damageable surfaces. Use on vinyl, carpet, metal, and plastic. Scotch® Heavy Duty Masking Tape is recommended for use with or on lacquer coatings. This tape holds to surfaces for up to 3 days and then removes easily without leaving any sticky residue behind.
- USE-ON SURFACES: Designed for use on vinyl, carpet, metal, and plastic
- DAYS CLEAN REMOVAL: 3-day interior and exterior clean removal leaves behind no damage or sticky residue
- ADHESIVE LEVEL: Strong
- RECOMMENDED FOR: Use with or on lacquer coatings
- PERFORMANCE: Bonds aggressively, yet has a smooth unwind
- SIZE: 1.41 in. x 60.1 yd
- PACK OUT: 1 Roll/Pack
- SUSTAINABILITY: Made from 50% renewable resources; Adhesive made with natural rubber; Tape made in a site certified for energy management (ISO 50001 certified); Core made with 70% post-consumer waste
- APPLICATION TIPS: For great paint results make sure the surface is clean, dry, and dust-free so that the tape sticks properly. Next, apply the tape onto the surface while pressing down firmly as you go. And lastly, let the tape set for about 30 to 60 minutes before painting
- REMOVAL TIPS: Wait until the paint is dry to the touch before removing the tape. Lift it up by slowly pulling it back on itself, then removing at a 45-degree angle
| 3M ID | 7100191192 |
|---|---|
| Keywords | masking tape; masking tapes; colored masking tape; scotch masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 2020+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.417992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.038976378 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.038976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 294.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 36.017 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.99 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.99 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 36.004619253333 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6499227489210191 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6499227489210191 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.417992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.038976377952756 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.038976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 590.01 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 294.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 36.017 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 127.99 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 127.99 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1068.7890155307869 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.160104280413712 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.598145974104458 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.251968503937007 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17514.314 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7330.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7075.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 72740.30296092089 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1038.3772548907734 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 998.2817832672097 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.40157480314961 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.192 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 452.813 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.95 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 1536 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1536 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


