Scotch® Government Certification Box Sealing Tape 351, Clear, 48 mm x 50 m, 36/case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Scotch® Box Sealing Tape 351 securely seals a wide variety of box and carton materials, including corrugated fiberboard. Knowing that cartons take a lot of rugged treatment in transit, we developed a moisture-resistant polyester backing that resists high temperatures, chemicals, scuffing and abrasion to hold securely throughout the entire shipping process.
Special Price
$49.19
Regular Price
$57.87
| UPC | 00051115687488 |
|---|---|
| 3M ID | 7010312439 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This tape is recommended for heavy box sealing (weighing up to 100 lbs.) and other demanding packaging applications.
A Tough Tape that is also Environmentally FriendlyScotch® Box Sealing Tape 351 features a biaxially oriented polyester backing with pressure-sensitive synthetic rubber hot melt adhesive. It features high edge tear and split resistance and complies with environmental considerations of ASTM D1974-92.
Developed to help Ensure that Packages Arrive IntactHeavy duty sealing tape, also known as packing tape or adhesive tape, is designed to securely seal heavy-weight or over-packed cartons and packages for shipping and handling. The tape's high strength combined with its quick stick and resistance to splitting or tearing makes it popular for overseas and export shipping.
- Ideal strength for heavy-weight packages and overseas/export packing and shipping
- Built tough to resist score line breaking and center seam splitting
- High performance tape resists nicks, abrasions, moisture and scuffing
- Sticks instantly and resists tearing for added security
- Easy unwind makes tape convenient to use
| 3M ID | 7010312439 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 351, box sealing tape, heavy duty tape, packing tape, adhesive tape, sealing tape, moisture-resistant tape, polyester backing, high performance tape, overseas packing tape, export packing tape, shipping tape, carton sealing tape, corrugated fiberboard tape, split resistant tape, tear resistant tape, heavy weight package tape, rugged treatment tape, pressure-sensitive adhesive tape, synthetic rubber adhesive tape, ASTM D1974-92 compliance, commercial solutions tape, electronics industry tape, manufacturing tape, appliance industry tape, automotive electronics tape, bonding and assembly tape, building maintenance tape, repair tape, defense industry tape, specialty materials tape, food and beverage industry tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, metalworking tape, paper and print tape, shipping and fulfillment tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Cold Storage and Tamper Evident |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 351 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 279.413 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.125 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.13 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.261887547397144 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.616000220638632 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6150279820623967 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.375 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.375196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.627 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 278.972 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.125 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.13 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1614.5073333453754 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.064761869781893 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.141024991227255 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.37992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26457.035 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.462 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.043 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.458 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.825 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109267.20003046305 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1413.998652578746 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1328.4614994736353 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1790568.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 602.58 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 137.668 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


