Scotch® Glue Sticks 6008-24-S, .28 oz (8 g), 24-Pack
Special Price
$10.95
Regular Price
$12.88
| UPC | 00051131961166 |
|---|---|
| 3M ID | 7010299786 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Glue Sticks are strong, fast bonding, and no mess. Great for paper, fabrics, and other lightweight items. Cleans off hands and household surfaces with soap and water. Washes cleanly out of most fabrics. Non toxic and acid free.
- Strong, fast-bonding, and no mess
- Great for paper-based, school, home and office projects
- Washable
- Non-toxic
- Acid free
| 3M ID | 7010299786 |
|---|---|
| Keywords | glue stick, glue sticks, 3m glue stick, scotch glue, scotch glue sticks, paper glue stick, craft glue sticks, clear glue stick |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Glue Sticks & Tubes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Glue Sticks |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 0.486 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 3.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.6 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 61.63398153567961 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.071446594218505 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0317633870252272 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.251968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.68503937007874 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.01 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.468 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2993.7988891725813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 41.775394061412456 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.150069345302256 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 49059.574 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18949.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 16850.988 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.655 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.435 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 40.322 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1052.9983121188745 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 891.6022992185693 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.354330708661415 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 404.424 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.025 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


