Scotch® Glue Stick 6015, .52 oz
Special Price
$1.03
Regular Price
$1.22
| UPC | 00051131590953 |
|---|---|
| 3M ID | 7100040326 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Glue Sticks are strong, fast bonding, and no mess. Great for paper, fabrics, and other lightweight items. Cleans off hands and household surfaces with soap and water. Washes cleanly out of most fabrics. Non toxic and acid free.
- Strong, fast-bonding, and no mess
- Great for paper-based, school, home and office projects
- Washable
- Non-toxic
- Acid free
| 3M ID | 7100040326 |
|---|---|
| Keywords | glue stick, glue sticks, 3m glue stick, scotch glue, scotch glue sticks, paper glue stick, craft glue sticks, clear glue stick |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Glue Sticks & Tubes |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 0.52 oz |
| Net Weight (Metric) | 15.0 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Glue Sticks |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 38.555 G |
| Base - Metric Height Dimension | 168.91 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.13 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 18.16158159875375 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08499922518537956 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.03250054669129465 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.65 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.95 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 297.615 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 14.742 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.91 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 24.13 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | STIC |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 63.97906299749607 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.5550049265599419 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.1950032801477679 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.7 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.25 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.938188976377953 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1048.429 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 88.452 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 8.255 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.463 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | STIC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 498.7499896259635 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.750001350331356 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1700196808866075 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8173.048 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1700.972 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 530.712 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | STIC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85433.2417326252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 592.9993928248837 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 175.5033930575155 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.4 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 79.607 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.076 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 5400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | STIC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


