Scotch® Glue Stick 6008-2, .28 oz, 2-Pack
Special Price
$1.28
Regular Price
$1.50
| UPC | 00051131607279 |
|---|---|
| 3M ID | 7010341387 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Glue Sticks are strong, fast bonding, and no mess. Great for paper, fabrics, and other lightweight items. Cleans off hands and household surfaces with soap and water. Washes cleanly out of most fabrics. Non toxic and acid free.
- Strong, fast-bonding, and no mess
- Great for paper-based, school, home and office projects
- Washable
- Non-toxic
- Acid free
| 3M ID | 7010341387 |
|---|---|
| Keywords | glue stick, glue sticks, 3m glue stick, scotch glue, scotch glue sticks, paper glue stick, craft glue sticks, clear glue stick |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Glue Sticks & Tubes |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 0.28 oz |
| Net Weight (Metric) | 7.93 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Glue Sticks |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 43.998 G |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.659482137861914 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09699898611610244 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08095815191953075 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.273 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 36.722 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 85.55791324181074 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.659997874302868 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.48574891151718447 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.686614173228347 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.874803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.6248031496062993 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1402.043 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 220.332 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.984 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 12.382 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 6.667 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 710.2200247707582 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.343106565042088 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.914493469103107 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11638.421 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1970.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1321.992 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.606 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88667.50016964601 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 464.9990034003438 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 291.4489059857863 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.874015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 49.29133858267716 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.453 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 132.199 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.089 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.252 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


