Scotch® Glue Stick 6008-18, .28 oz, 18-Pack
Special Price
$9.35
Regular Price
$11.00
| UPC | 00051131614024 |
|---|---|
| 3M ID | 7010332682 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Glue Sticks are strong, fast bonding, and no mess. Great for paper, fabrics, and other lightweight items. Cleans off hands and household surfaces with soap and water. Washes cleanly out of most fabrics. Non toxic and acid free.
- Strong, fast-bonding, and no mess
- Great for paper-based, school, home and office projects
- Washable
- Non-toxic
- Acid free
| 3M ID | 7010332682 |
|---|---|
| Keywords | glue stick, glue sticks, 3m glue stick, scotch glue, scotch glue sticks, paper glue stick, craft glue sticks, clear glue stick |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Glue Sticks & Tubes |
| Color Family | White |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 356.523 G |
| Base - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 42.316 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 154.31 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 48.0756040252238 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7859986710093911 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7739151344190379 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.665984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0751968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 787.818 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 351.042 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 42.316 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 154.31 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1628.695658966121 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.064270481445707 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.57396322605691 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.6248031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.6248031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26689.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9101.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8425.008 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 52.387 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.227 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 772.9980114083488 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 668.6620412067336 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.71653543307087 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 303.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.212 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


