Scotch® Glue Stick 003-CFT, 1.41 oz.(40 g)
Special Price
$2.15
Regular Price
$2.53
| UPC | 00051131761520 |
|---|---|
| 3M ID | 7010295634 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Acid Free, Photo Safe Glue Stick in a jumbo size. Perfect for the memory book and scrapbook maker. Easy to use.
- Cleans off hands and household surfaces with soap and water
- One stick per package
- Non-Toxic
- Easy clean up
- Acid free
- Photo safe
| 3M ID | 7010295634 |
|---|---|
| Keywords | glue stick, glue sticks, 3m glue stick, scotch glue, scotch glue sticks, paper glue stick, craft glue sticks, clear glue stick |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Glue Sticks & Tubes |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 1.41 oz |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 78.018 G |
| Base - Metric Height Dimension | 166.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 22.640785439051193 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1720002477113978 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15294569439075884 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.562992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.2 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 371.016 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 69.375 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 166.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.48 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 56.339439450532446 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7439984054405501 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.6117827775630353 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.369685039370079 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.687795275590551 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 923.238 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 277.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 8.559 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 16.987 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 448.69868086192866 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.759780240571507 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.6706966653782116 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7352.854 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2159.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1665.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.732 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.732 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80246.22348457295 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 744.9993041108694 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 550.6044998067317 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.315 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 249.75 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.012 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


