Scotch® GiftWrap Tape, 311-ESF
Scotch Gift Wrap Tape gives gifts the best wrap you can get. This clear gift wrap tape delivers a strong, secure hold and disappears on most gift wrapping paper to let the beautiful designs show through. A satin finish gives your gifts a smooth, finished look. This wrapping tape is also photo-safe, letting you safely adhere a photo card or picture to your celebratory gifts for an added touch. With the easy-to-use Scotch tape dispenser (included), Scotch Magic Tape rolls out smoothly and cuts easily with no time, energy or tape wasted. A go-to for holiday gifts, and everyday celebrations, like birthdays, weddings and baby showers, this clear tape is a must-have in your gift wrapping supplies. One package contains three tape rolls that are 0.75 in. x 300 in., each in its own dispenser. With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand will help you get the job done the first time. By choosing to use the right tape, you’re choosing to create a better result. The best projects start with the No. 1 selling home and office tape from Scotch Brand.
Special Price
$4.11
Regular Price
$4.83
| UPC | 00051131707092 |
|---|---|
| 3M ID | 7100107097 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The perfect gift should always have the perfect wrap. Scotch® Gift-Wrap Tape gives gifts the best wrap you can get. It's strong and secure. But most of all, it disappears with the help of 3M technology. Our unique satin finish gives your gift wrapping a smooth, finished look. The dispenser (included) fits neatly into a drawer and is always ready to get the job done with easy glide application and smooth, clean cuts. For the holidays, or any gifting occasion wrap your gifts with the strong, disappearing Scotch® Gift-Wrap Tape.
- The original satin-finish, gift wrapping tape
- Disappears on most gift wrap papers
- Gives gifts a smooth, finished look
- The go-to tape for the holidays
- Refillable dispenser: Easy to hold, easy to cut
- Strong and secure
- Photo safe
- Glides off roll smoothly, cuts easily
- Can also be used for sealing celebratory gift bags
| 3M ID | 7100107097 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Satin, Satin Finish, MultiTask Tape, Office Tape, Invisible Tape, Crystal, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Made in USA |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Matte Polypropylene |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | Yes |
| Pack Type | Tape with Dispenser |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Not Included |
| Tape Color Appearance | Satin-Clear |
| Tape Length (Imperial) | 300.0 in |
| Tape Type | Giftwrap Tape |
| Tape Width (Imperial) | 0.75 in |
| Tape Width/Length | 3/4 in. x 300 in. |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 67.585 G |
| Base - Metric Height Dimension | 56.363 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 74.625 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 81.76 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 20.992167968587907 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1489994198976495 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.11999760930722887 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.219015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.937992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.2188976377952754 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.344 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 54.43 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 56.363 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 74.625 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 81.76 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 147.3149796693294 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8949996226788383 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7199856558433732 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.3 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.15 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2414.06 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 326.58 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.842 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 23.241 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1997.19913219354 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.503720840806912 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.63982787012048 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32728.23 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5218.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3918.96 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.512 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 464.9990034003438 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 311.03477335829086 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.110236220472444 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 141.083 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.222 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2592 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2592 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

