Scotch® GiftWrap Tape 311 3/4 in x 300 in
Scotch Gift Wrap Tape gives gifts the best wrap you can get. This clear gift wrap tape delivers a strong, secure hold and disappears on most gift wrapping paper to let the beautiful designs show through. A satin finish gives your gifts a smooth, finished look. This wrapping tape is also photo-safe, letting you safely adhere a photo card or picture to your celebratory gifts for an added touch. With the easy-to-use Scotch tape dispenser (included), Scotch Magic Tape rolls out smoothly and cuts easily with no time, energy or tape wasted. A go-to for holiday gifts, and everyday celebrations, like birthdays, weddings and baby showers, this clear tape is a must-have in your gift wrapping supplies. One package contains three tape rolls that are 0.75 in. x 300 in., each in its own dispenser. With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand will help you get the job done the first time. By choosing to use the right tape, you’re choosing to create a better result. The best projects start with the No. 1 selling home and office tape from Scotch Brand.
Special Price
$4.11
Regular Price
$4.83
| UPC | 00051131707092 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048114 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The perfect gift should always have the perfect wrap. Scotch® Gift-Wrap Tape gives gifts the best wrap you can get. It's strong and secure. But most of all, it disappears with the help of 3M technology. Our unique satin finish gives your gift wrapping a smooth, finished look. The dispenser (included) fits neatly into a drawer and is always ready to get the job done with easy glide application and smooth, clean cuts. For the holidays, or any gifting occasion wrap your gifts with the strong, disappearing Scotch® Gift-Wrap Tape.
- The original satin-finish, gift wrapping tape
- Disappears on most gift wrap papers
- Gives gifts a smooth, finished look
- The go-to tape for the holidays
- Refillable dispenser: Easy to hold, easy to cut
- Strong and secure
- Photo safe
- Glides off roll smoothly, cuts easily
- Can also be used for sealing celebratory gift bags
| 3M ID | 7000048114 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Satin, Satin Finish, MultiTask Tape, Office Tape, Invisible Tape, Crystal, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Made in USA |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Matte Polypropylene |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | Yes |
| Pack Type | Tape with Dispenser |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Clear Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Yes |
| Tape Color Appearance | Satin-Clear |
| Tape Length (Imperial) | 300.0 in |
| Tape Type | Giftwrap Tape |
| Tape Width (Imperial) | 0.75 in |
| Tape Width/Length | 3/4 in. x 300 in. |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 68.492 G |
| Base - Metric Height Dimension | 56.363 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 74.625 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 81.76 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 20.992167968587907 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15099901261566634 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12199940664786756 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.219015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.937992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.2188976377952754 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.344 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 55.338 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 56.363 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 74.625 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 81.76 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 146.16211909589174 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.9299098218958136 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7319964398872053 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.283464566929134 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.133858267716535 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2395.168 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 332.028 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.8 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 17.8 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 23.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1999.6406921947703 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.84808289433969 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.783957278646463 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.251968503937007 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32768.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5374.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3984.336 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 476.1984863193356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 316.222250387501 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 143.436 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2592 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2592 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


