Scotch® GiftWrap Tape, 15-ESF
Scotch Gift Wrap Tape gives gifts the best wrap you can get. This clear gift wrap tape delivers a strong, secure hold and disappears on most gift wrapping paper to let the beautiful designs show through. A satin finish gives your gifts a smooth, finished look. This wrapping tape is also photo-safe, letting you safely adhere a photo card or picture to your celebratory gifts for an added touch. With the easy-to-use Scotch tape dispenser (included), Scotch Magic Tape rolls out smoothly and cuts easily with no time, energy or tape wasted. A go-to for holiday gifts, and everyday celebrations, like birthdays, weddings and baby showers, this clear tape is a must-have in your gift wrapping supplies. One package contains one tape roll and dispenser that is 0.75 in. x 650 in. With a full range of adhesive solutions, Scotch Brand will help you get the job done the first time. By choosing to use the right tape, you’re choosing to create a better result. The best projects start with the No. 1 selling home and office tape from Scotch Brand.
Special Price
$2.41
Regular Price
$2.83
| UPC | 00051131657731 |
|---|---|
| 3M ID | 7100107086 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The perfect gift should always have the perfect wrap. Scotch® Gift-Wrap Tape gives gifts the best wrap you can get. It's strong and secure. But most of all, it disappears with the help of 3M technology. Our unique satin finish gives your gift wrapping a smooth, finished look. The dispenser (included) fits neatly into a drawer and is always ready to get the job done with easy glide application and smooth, clean cuts. For the holidays, or any gifting occasion wrap your gifts with the strong, disappearing Scotch® Gift-Wrap Tape.
- The original satin-finish, gift wrapping tape
- Disappears on most gift wrap papers
- Gives gifts a smooth, finished look
- The go-to tape for the holidays
- Refillable dispenser: Easy to hold, easy to cut
- Strong and secure
- Photo safe
- Glides off roll smoothly, cuts easily
- Can also be used for sealing celebratory gift bags
| 3M ID | 7100107086 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Satin, Satin Finish, MultiTask Tape, Office Tape, Invisible Tape, Crystal, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Made in USA |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Polyolefin |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | Yes |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Not Included |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 29.937 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.592 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.433 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.368 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.732169228117984 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0659997874302868 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06198957888114388 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.17007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9578740157480315 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.688188976377953 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 241.417 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.118 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.592 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.433 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.368 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 41.57968749008364 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8389977988386357 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7438749465737265 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.3748031496062991 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.25984251968504 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 681.369 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 337.416 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 3.492 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.36 CM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1696.6406550923339 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.859971035227069 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.926499358884719 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.8748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27802.959 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4926.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4048.992 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.862 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87569.07277594083 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 484.9993398257559 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 357.0606798346277 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.435 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 161.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.159 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 5760 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5760 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


