Scotch® General Purpose Cloth Duct Tape 393, Silver, 48 mm x 54.8 m, 12 mil, 24/Case
| UPC | 00021200030277 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048964 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Dependability and Versatility for Bundling, Sealing, Reinforcing and More
With high tack, conformability, strength and easy tear properties, Scotch® General Purpose Cloth Duct Tape 393 is ideal for moisture proofing and fiberglass insulation sealing in the building and construction industries. The polyethylene-coated, cloth-reinforced backing conforms to curved surfaces and resists moisture and humidity while the natural rubber adhesive gives you instant stick and long-term hold, even on irregular surfaces. The tape tears easily, across or down, without curling.
Recommended Applications
Reducing noise transmission when used as a flexible connector Sealing fiberglass insulation or to cover thermal insulation A waterproof covering over pipe insulation
Many sealing and general purpose industrial applications
What is Duct Tape
Originally developed for heating, ventilating and air conditioning (HVAC) applications, duct tape is used in a variety of maintenance, repair and construction settings. In addition to the traditional silver, it is sold in an array of colors that enhance utility and aesthetics. The sturdy cloth-reinforced tape can be torn from the roll and sticks instantly, providing solutions for patching, bundling, reinforcing, tabbing, taping/splicing insulation, capping pipe, securing conduit ends, marking, labeling, temporary repair, hanging polyethylene drapes and protecting against light sandblast overspray. Duct tape (sometimes mistakenly referred to as "duck tape," is used in construction, electrical, industrial, marine, military, abatement, trucking and automotive markets, and is a mainstay in every toolbox.
Choosing the Right Duct Tape
One of the most important points to consider when choosing a duct tape is how it is going to be used. When it comes to choosing a duct tape that meets the need for a particular job, consider the following: Performance Plus and Outdoor Masking Tapes are best in class tapes for indoor/outdoor use, offering clean removal and long term weatherability. Extra Heavy Duty, Heavy Duty, and Multi Purpose duct tapes provide reliable performance for demanding contractor, MRO and industrial job site applications. And General Purpose duct tapes offer cost-effective options for general and lighter duty applications such as bundling, sealing, holding, and identifying.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Cloth-reinforced polyethylene laminated body has the strength for bundling pipes and conduit
- Natural rubber adhesive sticks well to many surfaces
- Water-resistant backing seals and protects against humidity and moisture
- Tears cleanly across and down for easy handling and application
- Available in silver
| 3M ID | 7000048964 |
|---|---|
| Part number | 393 |
| Keywords | Duct Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 393 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.834 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 47.752 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 166.878 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 166.88 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.838655266621879 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.838655266621879 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.88 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.57 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.570078740157481 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.047 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.834 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 47.752 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 166.878 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 166.88 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2428.3788725057766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 48.329737116168864 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 44.110089417950306 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39.794 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 21.922 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 20.008 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.363 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.363 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82198.98329560438 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1338.205931462207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1190.9724142846583 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.347 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 540.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

