Scotch® Foil Tape 3311, Silver, 2 in x 50 yd, 3.6 mil, 12 Rolls/Case
| UPC | 00051131854932 |
|---|---|
| 3M ID | 7000049174 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Aluminum Foil Tape 3311 is a general purpose repair and maintenance tape that is excellent for temporary and emergency repair of metal surfaces.
Featuring a high tack, pressure-sensitive, rubber adhesive and conformable backing, this dead-soft tape provides easy adhesion to smooth and irregular surfaces, like low energy substrates. The sturdy aluminum foil backing is set on a paper liner for ease of use.
Achieve long-lasting results with this tape which offers resistance to flame, moisture, UV degradation, water vapor, odor and smoke transmission. It's thermally conductive, heat reflective and light reflective, making it perfect for sealing aluminum faced insulation seams and joints.
This 2.0 in (5.1 cm) versatile tape can be applied in most weather conditions, performing well in temperatures ranging from -10 °F/-12.2 °C to 180 °F/82.2 °C, and is UL723 rated.
For durable results you can trust from 3M, use Scotch® Aluminum Foil Tape 3311 for metal repairs and maintenance.
- DURABLE: Resistant to flame, moisture, weather, UV degradation, water vapor, and smoke transmission
- WEATHER TOUGH: Works in most weather conditions and a wide variety of temperatures
- EFFICIENT: Improves cooling and heating efficiency in systems thanks to thermal conductivity
- MULTI-SURFACE: Adheres to a variety of smooth and irregular surfaces with conformable backing and pressure-sensitive rubber adhesive
- VAPOR BARRIER: Keeps the integrity of insulation systems by acting as a vapor barrier
- UL723 Classified: UL723 classified for flame and smoke characteristics
| 3M ID | 7000049174 |
|---|---|
| Keywords | scotch aluminum foil tape 3311 silver 2.0 in 5.1 cm adhesion rubber adhesive flame moisture weather uv resistant vapor smoke repair substrates sealing insulation seams joints temperature smooth irregular surface cooling heating efficiency |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 3311 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.937992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.938188976 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.564 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 125.425 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.43 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 48.769505019325 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2434071587227096 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1838823479327927 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.937992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.938188976377953 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 799.189 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.537 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 125.425 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 125.43 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 728.4790002650872 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.211896090756554 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.206588175193511 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11937.632 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.9 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.444 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.224 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.389 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1715.1963997983476 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1562.7246992712862 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 708.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 110 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |


