Scotch® Foam Mounting Tape 4013-CFT, 1/2 in (1.27 cm)
Special Price
$4.82
Regular Price
$5.67
| UPC | 00076308724856 |
|---|---|
| 3M ID | 7010336421 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch™ Indoor Mounting Tape makes it so easy to beautify and organize your space quickly and easily. Whether you're creating a gallery wall or affixing the family chore chart, this permanent double sided foam tape delivers a strong bond every time. Your work is up and ready to admire in 30 seconds flat–no nails or hammer needed. Never let how you're going to hang it get in the way of your creativity with the powerful adhesion of Scotch™ Indoor Mounting Tape.
- Delivers a strong, permanent bond on contact
- Holds up to 10 lbs. with 40” / (1 lb. per 4" of tape)
- Easy-to-apply design with no mess or tools
- Ideal for use on finished/painted surfaces, metal, tile and more
- Intended for indoor use only
- Ensure your surface is smooth, clean and dry for the best bond
- Size: 1/2 in. x 150 in
- Color: White
- Use instead of nails and screws
- Great for do-it-yourself projects
- Available in various sizes
| 3M ID | 7010336421 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene Foam |
| Color Family | White |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | White |
| Product Sub-Category | Indoor Mounting Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 64.138 G |
| Base - Metric Height Dimension | 171.45 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.351 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.06876057846604 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1414000857201368 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12198838353475831 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.565 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 312.481 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 55.333 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 171.45 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.351 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 91.33838740118425 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.9409990736837129 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7319303012085498 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.061811023622047 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.624803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 1.8748031496062991 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1496.768 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 331.998 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 12.857 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 24.447 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 4.762 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 507.959998203461 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.08737034090763 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.9277212048341994 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8323.973 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1854.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1327.992 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.908 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94342.70837045611 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 688.9996848932886 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 471.3637489096212 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.546 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 213.807 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 161 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 23 |
Write Your Own Review


