Scotch® Flex Hold Glue in Precision Applicator ADH670, .14 oz (4 g)
Special Price
$2.89
Regular Price
$3.40
| UPC | 00051141958798 |
|---|---|
| 3M ID | 7010290878 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Flex Hold Glue in Precision Applicator offers remarkable performance with a flexible, non-brittle bond, making it highly versatile. It’s great for projects that require a strong, durable hold. Bonding time is fast, but gives you enough working time to let you make adjustments before final bonding. The precision applicator provides amazing control, making repairs and projects fast & easy.
- Ultra strong flexible hold
- Great for fabrics & furniture*
- Precise, no-clog, no mess dispensing
- Guaranteed not to dry out
- Great for fabrics, furniture*, ceramic, plastic**, leather, vinyl, wood, pottery, tile, cardboard, paper, fabric and more!
- *Before use test a small amount in a non-visible location
- **Not suitable for polystyrene foam, foam rubber, polyethylene and polypropylene
| 3M ID | 7010290878 |
|---|---|
| Keywords | glue, adhesive, scotch adhesive, adhesive dots, spray adhesive, crafting adhesive, scrapbooking adhesive, adhesives, glue adhesive, removeable adhesives |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 0.14 oz |
| Net Weight (Metric) | 4.0 g |
| Product Sub-Category | High Performance Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Ultra strong non-brittle bond for a wide variety of surfaces in a patented precision applicator |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 35.38 G |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.039408157556473 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07799954836100968 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.312 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.216 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 119.52757370081669 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.5679989722931186 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.36000605565741767 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.374803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.25 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1958.706 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 163.296 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.192 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 905.6793822249061 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.914999716595762 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.160036333944506 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.562992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14841.426 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1775.814 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 979.776 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.18 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.29 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92817.1147680878 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 402.9984014060907 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 194.40362279462505 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.346456692913385 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.521 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 88.18 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.228 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 3240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


