Scotch® Fire-Retardant Electric Arc Proofing Tape 77W, 3 in x 20 ft, White/Gray, 1 roll/carton, 10 rolls/Case
| UPC | 00051128603352 |
|---|---|
| 3M ID | 7010399034 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Fire-Retardant Electric Arc Proofing Tape 77W is a 30-mil thick, premium grade, flame-retardant, electric arc proofing tape used to help protect most types of electrical cables from fault arc-generated heat and flames of nearby cable failures. These halogen-containing elastomeric tapes are formulated to generate a thick, insulating charred buildup when exposed to high temperatures. The insulating charred buildup protects wrapped cables and cable accessories from the fault arc-generated heat and flames of cable failures within approximately 20 inches until limiting devices can interrupt the faulted circuit.
The tape’s thin cross section reduces the overall weight compared to other methods while providing arc protection. The white gray color of Scotch® Tape 77 White allows for easy identification of burned areas. One half-lap wrap provides adequate protection for most installations. However, additional wraps can be applied, if conditions warrant, without requiring a reduction in conductor loads.
Wrap Scotch® Tape 77 in half-lapped layers. The tape should be stretched slightly to obtain a snug, wrinkle-free wrap which conforms to the cable. Overlap the last 6 inches of protected cable when starting a new roll of tape.
Since the Scotch® Tape 77 Series is not adhesive coated, it must be held in place after wrapping with bands of Scotch® Glass Cloth Electrical Tape 69. One of the most effective and economical ways to hold either of these tapes in place is by banding (2 complete wraps) the first and last applied wrap.
- INTUMESCENT ELASTOMER BACKING: Flexible unsupported elastomer makes it easy to apply and remove for cable inspection
- IDEAL FOR OVER-EXPOSED ELECTRICAL CABLES: To arc proof high-energy power cables exposed to nearby arc-fault high-energy cables (within 20 inches)
- CONFORMS EASILY WITH MINIMAL EFFORT: 30 mls thickness offers virtually wrinkle-free wrapping
- REUSABLE: Can be removed and reused
- WHITE COLOR: White color makes for quick and easy identification
- COMPLIANCE: RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- ? WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7010399034 |
|---|---|
| Part number | 77W-3X20FT |
| Keywords | 3m fire retardant electric arc proofing tape 77 scotch spray adhesive home depot resistant drywall black |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application/Industry | Commercial Construction Industrial Construction Maintenance and Repair Operations Mining Residential Construction Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Intumescent Elastomer |
| Color Family | Gray |
| Features | UV-resistant |
| Product Color | Light Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.595 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.837 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.84 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.017730570894213 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3117504600000216 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1993147062857341 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.529015748031496 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.5291338582677165 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.115 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.544 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 38.837 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 38.84 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 624.0000039055196 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.19907563700862 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10225.528 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.987 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.443 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.53 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98541.9230680981 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1773.998094368298 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1583.968442855421 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1614812.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 718.476 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.155 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 132 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

