Scotch® Fine Line Tape 218, Green, 6 in x 60 yd, 5.0 mil, 8/Case
| UPC | 00051115169878 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334446 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Perfect Your Straight Lines and Sweeping Curves
Scotch® Fine Line Tape 218 features a natural rubber pressure adhesive capable of delivering the high instant adhesion necessary for critical, large-scale paint applications. This tape has proven itself to be ideal for painting long, straight lines as well as smooth, sweeping curves. The polypropylene backing is stiffer than vinyl fine line tapes, while conforming easily around corners. Scotch® Fine Line Tape 218 features good moisture and solvent resistance. It resists heat in bake cycles that reach 250ºF/121ºC for up to 30 minutes.
Recommended Applications
Fine line paint masking Paint masking for specialty vehicle, automotive, rail, marine and aerospace paint jobs Paint masking for custom, two-tone and multiple color applications
Layout tape for high value, multi-color and custom painted graphics
Accomplish Sharp Color Separation with 3M Fine Line Tapes
As a recognized pioneer and leading designer in industrial tapes, adhesives and more, 3M has developed a comprehensive lineup of fine line tapes suitable for even the most critical of paint masking applications. These tapes feature industry-leading technology in their capability to separate colors while preventing soak-in, edge-lifting and more.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010334446 |
|---|---|
| Part number | 218 |
| Keywords | green |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Fine Line Masking, Fine Lines, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Surface Protection, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Plastic |
| Product Color | Green |
| Product Number | 218 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.018 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 232.30348035499222 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.244305829042054 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.1384839431933127 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3806.772 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.97 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1858.428086934914 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.961060500201977 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.1078715455465 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30454.18 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.147 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.76 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.322 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97574.40381022495 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 676.9999239625657 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 615.883375639674 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1598958.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 279.36 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 122.936 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


