Scotch® Fine Line Tape 218, Green, 2 in x 60 yd, 5.0 mil, 24/Case
| UPC | 00051138947101 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028860 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Fine Line Tape 218 Scotch® Green
Scotch® Fine Line Tape 218 is a high-performance polypropylene plastic tape that has both a low profile and high adhesion for use in painting long straight lines and sweeping curves where a crisp, sharp paint line is desired. It is often used as a layout tape for high value multi-color and custom painted graphics.
Scotch® Fine Line Tape 218 features a natural rubber pressure adhesive capable of delivering the high instant adhesion necessary for critical, large-scale paint applications. This tape has proven itself to be ideal for painting long, straight lines as well as smooth, sweeping curves.
The polypropylene backing is stiffer than vinyl fine line tapes, while conforming easily around irregular surfaces. Scotch® Fine Line Tape 218 features good moisture and solvent resistance. It resists heat in bake cycles that reach 250 °F/121 °C for up to 30 minutes.
- FINE LINE PAINT MASKING: High-performance fine line tape that’s ideal for painting long straight lines with crisp edges
- POLYPROPYLENE PLASTIC TAPE: Durable resistance to most solvents and moisture
- IDEAL FOR MULTI-COLOR AND CUSTOM GRAPHICS: Low profile and high adhesion provide excellent color line separation
- RECOMMENDED MASKING APPLICATIONS: Specialty vehicle, automotive, rail, marine and aerospace paint jobs
- HIGH TEMPERATURE PERFORMANCE: Resists heat in bake cycles up to 250 °F/121 °C for up to 30 minutes
- INDUSTRY-LEADING TECHNOLOGY: Engineered to separate colors while preventing soak-in, edge-lifting and more
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000028860 |
|---|---|
| Part number | 218 |
| Keywords | scotch fine line tape 218 high performance instant adhesion custom grpahics large scale paint applications tan industrial commercial clean line irregular surfaces easy to tear flexible rv truck acrylic lacquer enamel surfaces |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Fine Line Masking, Fine Lines, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Surface Protection, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Plastic |
| Product Color | Green |
| Product Number | 218 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.812007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.811811024 |
| Base - Metric Gross Weight | 315.246 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 122.225 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 122.22 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 46.31702176790181 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6949984630473391 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6360336264033718 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.812007874015748 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.811811023622047 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.759 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 288.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 122.225 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 122.22 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 291.8116387413877 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 4.171146000537884 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.816201758420231 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.881889763779528 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.881889763779528 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4781.936 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.731 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 31.1 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 12.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1545.1559840127554 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.551000692538103 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.264807033680924 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.905511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25320.57 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.961 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.924 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 665.7960317983303 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 549.5330532125132 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 249.264 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


