Scotch® Fine Line Tape 218, Green, 1/4 in x 60 yd, 5.0 mil, 144/Case
| UPC | 00021200160288 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028866 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Fine Line Tape 218 is a high-performance polypropylene plastic tape that has both a low profile and high adhesion for use in painting long straight lines and sweeping curves where a crisp, sharp paint line is desired. It is often used as a layout tape for high value multi-color and custom painted graphics.
Scotch® Fine Line Tape 218 features a natural rubber pressure adhesive capable of delivering the high instant adhesion necessary for critical, large-scale paint applications. This tape has proven itself to be ideal for painting long, straight lines as well as smooth, sweeping curves.
The polypropylene backing is stiffer than vinyl fine line tapes, while conforming easily around irregular surfaces. Scotch® Fine Line Tape 218 features good moisture and solvent resistance. It resists heat in bake cycles that reach 250 °F/121 °C for up to 30 minutes.
- FINE LINE PAINT MASKING: High-performance fine line tape that’s ideal for painting long straight lines with crisp edges
- POLYPROPYLENE PLASTIC TAPE: Durable resistance to most solvents and moisture
- IDEAL FOR MULTI-COLOR AND CUSTOM GRAPHICS: Low profile and high adhesion provide excellent color line separation
- RECOMMENDED MASKING APPLICATIONS: Specialty vehicle, automotive, rail, marine and aerospace paint jobs
- HIGH TEMPERATURE PERFORMANCE: Resists heat in bake cycles up to 250 °F/121 °C for up to 30 minutes
- INDUSTRY-LEADING TECHNOLOGY: Engineered to separate colors while preventing soak-in, edge-lifting and more
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000028866 |
|---|---|
| Part number | 218 |
| Keywords | scotch fine line tape 218 high performance instant adhesion custom grpahics large scale paint applications tan industrial commercial clean line irregular surfaces easy to tear flexible rv truck acrylic lacquer enamel surfaces |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Fine Line Masking, Fine Lines, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Surface Protection, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Plastic |
| Product Color | Green |
| Product Number | 218 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.4 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.4 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.45 |
| Base - Metric Gross Weight | 43.091 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.016 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 16.256 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.843 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.951980659866832 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0949993933980856 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08899620599879138 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.4 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.45 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 228.632 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 40.368 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.016 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 16.256 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.843 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1513.9685791182605 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.740106849680915 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.815471300806934 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24809.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.686 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.813 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79635.98604362563 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 559.974145949589 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 461.3569668290496 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.305 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 209.268 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.0 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5184 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5184 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

