Scotch® Fine Line Tape 218, Green, 1/2 in x 60 yd, 5.0 mil, 72 Rolls/Case
Scotch® Fine Line Tape 218 is a high-performance polypropylene plastic tape that has both a low profile and high adhesion for use in painting long straight lines and sweeping curves where a crisp, sharp paint line is desired. It is often used as a layout tape for high value multi-color and custom painted graphics.
Special Price
$27.17
Regular Price
$31.96
| UPC | 00021200063039 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048458 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Scotch 375 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 375 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- THIN PAINTER’S TAPE – Low profile and high adhesion provide excellent color line separation
- PREMIUM MASKING – Ideal for painting long straight lines and sweeping curves with crisp, sharp edges
- CONFORMABLE – Tape’s polypropylene backing is stiffer than vinyl fine line tapes yet conforms easily around corners
- QUICK ADHESION – Natural rubber pressure adhesive delivers the high instant adhesion you need for critical large-scale paint applications
- HIGH PERFORMANCE – Features good moisture and solvent resistance and resists heat in bake cycles up to 250F/121C for up to 30 minutes
- SOLVENT RESISTANCE - Has excellent moisture and solvent resistance
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000048458 |
|---|---|
| Part number | 218 |
| Keywords | scotch fine line tape 218 high performance instant adhesion custom grpahics large scale paint applications tan industrial commercial clean line irregular surfaces easy to tear flexible rv truck acrylic lacquer enamel surfaces |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Fine Line Masking, Fine Lines, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Surface Protection, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Plastic |
| Product Color | Green |
| Product Number | 218 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.511811024 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.811811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.811811024 |
| Base - Metric Gross Weight | 82.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.3 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.222 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.222 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.850200865756062 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1809995172537845 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1790153568941206 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5118110236220472 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.811811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.811811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 194.19 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 81.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.222 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.222 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 212.87352023522945 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.361150828000039 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.1473024336807076 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.811023622047244 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.590551181102362 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.590551181102362 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3488.372 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 0.974 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.173 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.142 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.142 M |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1568.2017840413635 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.048754016739744 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.888223847327943 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.7952755905511815 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.20472440944882 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.692913385826772 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25698.223 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.826 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.846 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.198 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.437 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.297 M |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 712.0931068571546 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 580.0097563369508 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 263.088 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

