Scotch® Filament Tape 890MSR, Clear, 48 mm x 55 m, 8 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00689330195923 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124629 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bonds well to Oily Surfaces
Designed to perform when exposed to gas and oil, Scotch® Filament Tape 890MSR is an industrial-strength tape used in a variety of metalworking applications. Constructed with a clear, filament-reinforced, polypropylene backing that provides exceptional tensile strength, this tape is abrasion, moisture, scuff and break resistant, even if nicked or punctured. This sturdy tape dispenses easily without curling for easy application. Its pressure sensitive, modified synthetic rubber adhesive is specifically formulated to provide good adhesion and long-term holding power on metal surfaces. It is customizable and can be printed on with a print seal process to provide advertising and warning capabilities.
Recommended Applications
Containing steel bands or wires used for armoring flexible flow lines, risers and umbilicals Backing and reinforcement for dynamic or static sub-sea applications under tension Coil tabbing and metal panel splicing Bundling, reinforcing and strapping applications Sealing and palletizing cartons
Bundling PVC and rebar
The World's Go-To Source for Filament Tapes Since 1946
3M's line of filament-reinforced tapes and strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions that give you product and package integrity. For closing boxes, stabilizing pallets, bundling and reinforcing; securing appliance components during transport and easy-open tear strips, these high strength tapes provide important benefits for manufacturers of piping, metal products, furniture, appliances, automotive parts, sporting goods, as well as food and beverage processors.
- Industrial-strength, filament-reinforced tape resists nicks, abrasion and moisture
- Modified synthetic rubber adhesive provides better adhesion than natural rubber adhesives and bonds well to metals and oily surfaces
- Glass yarn filaments add strength for pipe wrapping applications
- Excellent performance in the roughest shipping and handling conditions
- Excellent aging before and after application maximizes tape life
- Customizable and can be printed on with print seal process to provide advertising and warning capabilities
| 3M ID | 7000124629 |
|---|---|
| Part number | 890MSR |
| Keywords | filament tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Application | Metal Coil Closure |
| Backing (Carrier) Material | Polyester Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 890MSR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 738.4 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 72.37831011095093 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.627893343973136 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.565061599250446 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1186.068 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 709.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1737.080541090216 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.02933294490822 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.56236023105944 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.047244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28465.65 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.157 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.038 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.306 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87569.07277594083 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1477.0971566386797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1352.214103601434 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.435 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 613.354 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


