Scotch® Expressions Washi Tape, C714-WHT, 0.59 in x 275 in (15 mm x 7 m), Iridescent White
Special Price
$2.39
Regular Price
$2.82
| UPC | 00076308149239 |
|---|---|
| 3M ID | 7010295894 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
From the brand you trust for all things tape, Scotch™ Brand brings you Scotch® Washi Tape in dozens of colors and patterns. The perfect all-purpose product to keep in your creativity toolbox, Scotch® Washi Tape is the simple solution for everything from adding a personal touch to a gift to DIYing home decor, and everything in between. There's no end to the creative ways you can use Scotch® Washi Tape, so stock up on our ever-evolving library of tapes and let your creativity roll.
- JOURNALING WITH STYLE: Perfect for organizing journals, planners, notebooks and more, with its easy, tear-by-hand usability and plenty of colors and patterns to roll out the fun
- EXPRESS YOURSELF: Organize, personalize and decorate your home--initially repositionable on most surfaces and so easy to work with, the pressure of expensive, intimidating materials is no more
- THAT SPECIAL TOUCH: Exactly what you need to have on-hand whether creatively labeling some upcycled jars, or sealing a sweet message to a friend who needs a kind word
- ENDLESS DIY: Keep it on hand when inspiration strikes, from kids games and activities to a last minute costume or party idea
- Tips for use: Did you know the oils from your fingers can break down the adhesive on tapes? For the best stick, try to avoid touching the sticky side of the tape as much as possible before placing
- How to apply: Make sure your surface is clean (free of dirt, dust or other debris) and dry. Peel the desired length and place
- Initially repositionable on most surfaces, but some may be more delicate than others. It’s always a good idea to test with a small amount in an inconspicuous area for 2 weeks to ensure clean removal
- How to remove: Lift the end & peel directly backwards (avoid pulling up), moving very slowly. Remember--the longer you leave tape on a surface, the tougher it may be to remove cleanly
| 3M ID | 7010295894 |
|---|---|
| Keywords | specialty tape, acid free tape, photo tape, book tape, unique tapes, specialty tapes, drafing tape, drafting tapes, freezer tape, popup tape, tape dispensers |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Washi Tapes |
| Application | Color Code, Decoration, Embellishment, Organization |
| Backing Material | Flexible Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Multi-color |
| Dispenser | No |
| Product Color | Multi-color |
| Product Sub-Category | Decorative Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Expressions™ |
| Why Buy Statement | Scotch® Expressions Washi Tape allows you to express your unique personality with fun, vibrant colors and patterns! |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 13.154 G |
| Base - Metric Height Dimension | 49.53 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 16.51 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 49.53 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.028999605967798797 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0280009119201013 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.95 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.95 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 40502.676 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 12.701 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 49.53 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 16.51 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 49.53 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 14.213101260848191 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.1949988709025242 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.1680054715206078 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.889763779527559 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.9799212598425195 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 1.889763779527559 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 232.911 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 76.206 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.109 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 4.8 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 122.22006333776447 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2869991618245253 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.008032829123647 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.180708661417323 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.32992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2002.828 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 583.773 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 457.236 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.699 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.998 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79513.93855543617 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 719.9988835791042 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 524.1776884386305 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.41732283464567 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.303 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 237.763 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.052 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 18720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 65 |
Write Your Own Review


