Scotch® Expressions Masking Tape 3437-BLK, .94 in x 20 yd (24 mm x 18,2 m) Black
Special Price
$2.18
Regular Price
$2.57
| UPC | 00051141395128 |
|---|---|
| 3M ID | 7010372187 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Masking Tape tears cleanly by hand, making it a mess-free way to decorate, organize, and wrap. This colored tape is writable, perfect for labeling, organizing, and color-coding. It's great for home and classroom décor, DIY projects, scrapbooking, craft storage and more. It removes cleanly without leaving residue, so you can switch things up without worry. Plus, it comes in just the right colors and size to help you create organized, inviting learning spaces and stimulate STEM/STEAM brains with no mess. Try more colors and types of Scotch® Brand Tape for even more creative possibilities.
- TEARS CLEANLY BY HAND: Scotch® masking tape is a mess-free way to decorate, create, organize and wrap—easily tear by hand or use with your masking tape dispenser for fuss-free projects!
- WRITABLE: Organize with ease. Use Scotch® colored masking tape to help with labels and organization. Write directly on the tape to label, or use the fun colors to create borders and specialized frame areas
- GREAT FOR: Labeling, organizing, color-coding, home décor and DIY, classroom décor and organization, craft projects and craft storage, scrapbooking, journalling, gift wrapping, STEM projects, card making,etc
- NO RESIDUE: Trust the quality of Scotch Brand to remove cleanly without leaving any sticky, messy residue behind. Go ahead, DIY your home or classroom--and change up when you're ready, without surface damage
- CREATE ORGANIZED, INVITING LEARNING SPACES: scotch masking tape comes in just the right colors and size to help you label, organize and color-code the classroom. Add to your back to school supplies list or teacher appreciation baskets
- STIMULATE IMAGINATIONS WITH NO MESS: Let creativity take flight with the easy-to-use, clean-tear-by-hand nature of Scotch® masking tape 1 inch. Perfect for creating, decorating, and building with bright colors!
- EXPLORE: Find more Scotch® Masking and Washi Tapes for your projects. Try black masking tape or white masking tape for a neutral aesthetic, or blue masking tape or even red masking tape for creating faux picture frames
- HOW TO APPLY 3M Masking Tape: 1-Make sure your surface* is clean (free of debris) and dry. 2-Peel the desired length and place. For the longest-lasting stick, avoid touching the sticky side of the tape as much as possible
- * Test the tape first: place a small amount in an inconspicuous area for 2 weeks. Remember, the longer tape is on a surface, the tougher it may be to remove cleanly. Use good judgement, avoid high-value, delicate items
- HOW TO REMOVE: 1-Lift the end of the tape you are removing 2-Peel directly backwards (avoid pulling up), moving very slowly, until all tape is removed. The longer a tape is applied, the tougher it may be to remove cleanly
| 3M ID | 7010372187 |
|---|---|
| Keywords | specialty tape, acid free tape, photo tape, book tape, unique tapes, specialty tapes, drafing tape, drafting tapes, freezer tape, popup tape, tape dispensers |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 53.977 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.525 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.062494660422391 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11899891525953137 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.11494681888057333 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 230.443 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 52.139 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.525 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 487.7853653345102 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7229993749674405 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.68968091328344 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.811811023622047 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 13.124803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 7993.37 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 312.834 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 9.682 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 33.337 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SLEV |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 808.1777797413863 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.795054202521087 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.1380854797006394 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13243.661 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2175.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1877.004 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.082 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87080.88282318297 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 481.9988484374197 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 372.4268995089137 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.354330708661415 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.427 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 168.93 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.152 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 3240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


