Scotch® Electricians Duct Tape 2000, 2 in x 50 yd, 12 Roll Display, 12 Rolls/Case
| UPC | 00054007434030 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031684 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Electricians Duct Tape 2000 is a strong, water-resistant utility tape for general-purpose use.
Its easy-tear feature makes holding and bundling jobs quick and efficient while still maintaining a strong hold for optimal results. It is made with a water-resistant polyvinyl chloride (PVC) backing and a strong rubber adhesive that provides a long-lasting hold and excellent adhesion. The tape is designed to come away with little residue to minimize clean-up.
Use Scotch® Electrician’s Duct Tape 2000 for holding, bundling, and other general-purpose applications (not recommended for sealing air ducts). It's made to last with a shelf life of 3 years.
Professionals and homeowners choose Scotch® Electricians Duct Tape 2000 from 3M™ for around-the-house and electrical applications.
- EASY TO USE: Easy to tear for quick application
- WATER RESISTANT: The no-cloth tape does not absorb water
- CLEAN REMOVAL: Removes easily with minimal residue
- LONG LASTING: 3-year shelf life
- COMPLIANCE: Prop 65 Compliant
- WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000031684 |
|---|---|
| Part number | 2000-2X50YD |
| Keywords | 3m scotch electricians duct tape 2000 2 in water-resistant pvc backing rubber adhesive holding bundling applications easy tear clean no cloth utility |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | General Use |
| Tape Length (Metric) | 45.7 m |
| Tape Type | Electrical |
| Tape Width (Metric) | 50.8 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.8 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.8 |
| Base - Metric Gross Weight | 430.912 G |
| Base - Metric Height Dimension | 121.92 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.92 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 46.072926791522875 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9499983432260997 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9299825744423347 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.8 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.755 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 421.833 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 121.92 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 121.92 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 685.4113708227417 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.098968948706082 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.159799711798502 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.275590551181103 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11231.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.488 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.062 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.22 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.381 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.134 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79819.05727590983 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1190.4962157983389 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1071.3407723326563 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.308 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 485.952 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


