Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13, 3/4 in x 60 ft, Printed, Black, 2 rolls/carton, 18 rolls/Case
Scotch® Electrical Semi Conducting Tape 13 is a 30 mil, highly conformable, electrical semi conducting tape. This tape retains its conductivity with stretch. It offers excellent performance with the most solid dielectric cable insulations and conductors. The tape is suitable for indoor or outdoor applications.
Special Price
$93.22
Regular Price
$109.67
| 3M ID | 7010402114 |
|---|---|
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Electrical Tape 13 is non vulcanizing and shelf stable while maintaining stable conductivity over a wide temperature range. The tape elongates easily and conforms to irregular shapes. This semi conducting, premium grade tape provides excellent shielding for cable joints on solid dielectric insulated power cables. It withstands temperatures up to 194 °F (90 °C). The ethylene propylene, rubber based tape electrically rounds out high voltage connectors and bonds to insulating materials that minimize electrical stresses. RoHS Compliant.
- Rubber resin offers optimized adherence
- Compatible with high-voltage splicing and terminating materials
- Withstands temperatures up to 194 °F (90 °C)
- Rated for 600V applications
- RoHS Compliant
| 3M ID | 7010402114 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Electrical Semi Conducting Tape, electrical tape, semi conducting tape, rubber resin tape, high voltage splicing tape, terminating materials tape, temperature resistant tape, RoHS compliant tape, cable insulation tape, dielectric cable tape, indoor electrical tape, outdoor electrical tape, conformable tape, electrical tape for automotive, electrical tape for electronics, electrical tape for energy sector, electrical tape for healthcare, electrical tape for manufacturing, electrical tape for maintenance, electrical tape for power distribution, electrical tape for power supply, electrical tape for construction, electrical equipment maintenance tape, electrical equipment fabrication tape, long-haul network maintenance tape, metro loop network tape, non vulcanizing electrical tape, shelf stable tape, high voltage connectors tape, conductive rubber tape, ethylene propylene tape, electrical stress minimizing tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Propylene Rubber |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | Brazil |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 315.246 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 27.000016598458394 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6949984630473391 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6944561258823644 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 442.451 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 315.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 214.3036727018336 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4098561666722922 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3889122517647288 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3511.808 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 630.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Unit | BAG |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 587.194875177152 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.448197993277532 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.50021026588256 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.637795275590551 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9622.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.1 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.67 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.194 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.31 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86104.50291766725 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1446.232439932797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1312.5220779176686 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.411 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 595.35 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1890 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1890 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 105 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

